Advertisement

ABD'de ekonomi yılın 2. çeyreğinde yüzde 2.5 genişleme göstererek federal bütçe kesintileri ve yüksek vergilere rağmen toparlanmanın devam ettiğini gösterdi.

Gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) yıllık yüzde 2.5 oranında genişlerken, daha önceki tahminle değişiklik göstermedi ve birinci çeyrekte yaşanan yüzde 1.1'lik genişlemenin de üzerine çıktı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı büyümenin yüzde 2.6'ya revize edileceği yönünde gerçekleşmişti.

İstihdam da daha fazla artış ve maaşların yükselmesi tüketici harcamalarını artırması açısından önemli bir faktör olarak görülüyor. Federal Reserve politika yapıcıları varlık alımlarını azaltmadan önce istikrarlı bir gelişimin işaretlerini arıyorlar.

Chicago'da bulunan Sterne, Agee & Leach Inc. şef ekonomisti Lindsey Piegza, "Büyük ihtimalle bu toparlanma biraz yavaş olacak. Yılın ikinci yarısı da benzer olacak. Herşey daha hızlı istihdam yaratılması konusuna geliyor" yorumunu yaptı.

Bloomberg anketine katılan 70 ekonomistin GSYH tahminleri yüzde 1.8 ile yüzde 3.1 arasında değişiklik gösterdi. Ekonominin yüzde 70'ini oluşturan tüketici harcamaları yüzde 1.8 artış gösterdi.