Advertisement

ABD'de parasal genişleme programının genişletilmesine karşı duruş sergileyen Kansas City Fed Başkanı Esther George, istihdam piyasasındaki kazançların Fed'in tahvil alımlarını hemen azaltmaya başlamasını, 2014'ün ortalarında da sonlandırmasını gerektirdiğini söyledi.

İstihdam piyasası ve ekonominin diğer kısımlarında net ve devam eden bir ilerleme olduğuna ve gevşek para politikasının da sonlandırılmamasını, ancak kriz dönemi politika araçlarından uzaklaşılmaya başlaması gerektiğine işaret ettiğini dile getiren George, politikayı normal şartlara göre düzenlenme sürecine başlanması gerektiğini savundu.

George bu yıl Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını devam ettirme kararı aldığı 6 toplantısının her birinde, programın ekonomi ve finansal piyasalarda dengesizlikler yarattığı ve uzun vadeli enflasyon beklentilerini yukarı ittiğini savunarak karşı oy kullandı. Son verilerin, tahvil alımlarının devamını gerektiren yavaş toparlanmaya işaret ettiğine dair çoğunluğun görüşüne karşı çıktı.

Bir adım atılmasının ertelenmesinin yalnızca maliyetleri yükseltmek değil, kredibilite ve gelecekteki para politikalarının tahmin edilebilirliğini de tehdit ettiğini ileri süren George, piyasaları şaşırtan politika adımlarının genellikle ekstra volatiliteye neden olduğunu savundu.

Kansas City Fed Başkanı, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin Haziran'da dile getirdiği, tahvil alımlarının bu yıl azaltılmaya başlanması ve 2014'ün ortalarında sonlandırılacak şekilde kademeli olarak azaltılması planı ile hemfikir olduğunu dile getirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Eylül 2013 Cuma, 11:10 Misafir hem azaltmıyorlar, hemde sürekli azaltılmalı diye açıklama yapıyorlar.böylece hem doların değer kaybetmesinin önüne geçiyorlar hemde altın fiyatını baskılıyorlar.bunlar şark kurnazı.