Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Fed Başkanı'nın bir açıklamasıyla hop oturup hop kalkan dünya ekonomisinin yeni denge arayışı içinde olduğu dönemde, Türkiye ekonomisi diğer ülkelerden olumlu anlamda ayrışıyor" dedi.

Çağlayan, Amerikan Şirketler Derneği'nin (AmCham Türkiye/ABFT), 9. Kuruluş Yıldönümü Galası'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile ABD'nin iki önemli müttefik olduğunu ifade etti.

Türkiye ile ABD arasındaki dostluğu "mükemmel" olarak niteleyen Çağlayan, "Ama ticaretimize baktığımız zaman aramızda tek taraflı bir aşk var. Bunu mutlaka karşılıklı hale getirmek zorundayız" diye konuştu.

ABD ile Türkiye arasındaki Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi'nin (ETSİÇ) 4 temel üzerine kurulduğuna işaret eden Çağlayan, "Birincisi aramızdaki ticaretin hacminin artırılması. İkincisi aramızdaki ticarette karşılaştığımız sorunların çözülmesi. Üçüncüsü iş dünyasının Türkiye'den ABD'ye, ABD'den Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmasının sağlanması. Dördüncüsü ise Türk ve Amerikan iş dünyasının üçüncü ülkelerde işbirliği yapmalarının sağlanması. Üçüncü ülkelerde yapılacak işbirliği her iki tarafın da mevcut kapasitelerini ve avantajlarını birlikte kullanması demektir" ifadelerini kullandı.

ETSİÇ mekanizmasının üçüncü toplantısını gelecek ay Washington'da yapacaklarını kaydeden Çağlayan, sorunların çözümü noktasında her iki tarafın bakanlarının da gayret göstereceğini söyledi.

- "AB, Türkiye'ye karşı samimiyetsizliğini ortaya koyuyor"-

ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı müzakerelerine de değinen Çağlayan, Türkiye'nin bu anlaşmanın dışında kalmasının haksızlık olduğunu ifade etti.

Bu konudaki eleştirilerinin muhatabının AB olduğunu belirten Çağlayan, "Türk nakliye araçlarının serbest dolaşım haklarını engellemesiyle, serbest ticaret anlaşmaları yaparken Türkiye'yi taraf olarak masaya çağırmamasıyla AB, Türkiye'ye karşı samimiyetsizliğini ortaya koyuyor" dedi.

Tüm olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefinden geri adım atmayacağını ifade eden Çağlayan, halkın refah seviyesi ve yaşam kalitesini artıracak ekonomik, sosyal ve demokratik reformların, AB istediği için değil Türk halkı hakettiği için gerçekleştirildiğini belirtti.

AB'nin diğer ülkelerle serbest ticaret anlaşması müzakeresi yaparken Türkiye'yi masaya çağırmamasının haksız rekabete yol açtığını belirten Çağlayan, ABD'nin Türkiye'yi bu anlaşmanın kapsamı dışında bırakmayacağını ümit ettiğini söyledi.

- "Yeni demokratikleşme paketi, çok önemli mesajlar verecek"-

Türkiye'nin yatırım için çok geniş fırsatlar barındıran bir ülke olduğunu dile getiren Çağlayan, "Fed Başkanı'nın bir açıklamasıyla hop oturup hop kalkan dünya ekonomisinin yeni bir denge arayışı içinde olduğu bir dönemde Türkiye ekonomisi diğer ülkelerden olumlu anlamda ayrışıyor. Bu da Türkiye'nin finans ve bankacılık sisteminin son derece güçlü olmasından kaynaklanıyor" diye konuştu.

Türk sanayisinin önemli bir zihniyet devriminden geçerek yüksek katma değerli, yüksek teknolojili ve markalı ürün yelpazesine geçeceğini belirten Çağlayan, "Teşvik sistemimize de tamamen bunu gerçekleştirecek şekilde düzenledik. Türkiye yatırımlara verilen teşvikler açısından dünyanın en cömert sistemine sahiptir" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin artık şampiyonlar liginde oynamaya karar veren bir ülke olduğunu ifade eden Çağlayan, "Türkiye ekonomik ve demokratik standartları son derece yüksek bir ülke haline gelecektir. Ayın 30'unda Sayın Başbakanımızın açıklayacağı yeni demokratikleşme paketi, bu konuda çok önemli mesajlar verecektir. Türkiye'nin standartlarını, halkımızın temel hak ve özgürlüklerini en iyi şekilde yükseltmek konsunda kararlıyız" diye konuştu.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Eylül 2013 Cuma, 10:21 Misafir usd neden düşmüyor o zaman? bizim gibi gelişmekte olan ilk 15 ülke içerisinde para birimi 2. fed toplantısı sonrasında hiç değer kazanamamış tek ülkeyiz.