Advertisement

Altın analistleri ABD'de devam eden parasal teşvik desteği ve bütçe görüşmelerinin uzlaşmayla sonuçlanmayacağı tahminleriyle hükümetin kapanması tehditi üzerine üst üste 2. hafta fiyatların artacağı beklentisi içerisindeler.

Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan analistlerin 17'si fiyatların önümüzdeki hafta yükselmesini beklerken, 7 tanesi düşeceğini belirtti ve 3 analist tarafsız görüş bildirdi. Nisan ayında ayı piyasasına gerileyen altın Temmuz'dan bu yana yüzde 7.3 yükselerek son bir yılın ilk çeyrek dönemlik yükselişine ilerliyor.

Külçe altın buna rağmen yatırımcıların sarı metale olan güvenlerini kaybetmeleriyle beraber son 13 yılın ilk yıllık düşüşüne hazırlanıyor. Federal Reserve geçtiğimiz hafta beklenmedik bir şekilde varlık alımlarını sabit tutarak sıkı mali politikaların ekonomi için hâlâ risk yarattığını belirtti. ABD Başkanı Barack Obama ve kongredeki Cumhuriyetçiler bütçe görüşmelerine başlamaya hazırlanırken, restleşmeler hükümetin geçici bir süre de olsa kapanabileceği riskini oluşturuyor.

Dublin merkezli GoldCore Ltd. direktörü Mark O'Byrne, "Görünüm ultra-genişlemeci para politikasının devam etmesi ve ABD borç tavanı konusunda anlaşmanın olmayacağı riskleriyle beraber pozitif. Borç tavanı sorununu çözebilirler ama bunu nasıl çözecekleri asıl önemli olan mesele. İnsanlar güvenli liman olarak altın alabilir" yorumunu yaptı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Eylül 2013 Pazartesi, 10:44 Misafir ''ne oldu amerkaya bomba mı düştü,bin ladin tekrar mı dirildi.altının yükselmesine ne sebep var'' kagit para çökecek finans bilmez ekonomi̇den anlamaz dostum benim.
29 Eylül 2013 Pazar, 11:27 Misafir yine bir oyun oynanmaya başladı... aman dikkat bu oyunlara gelmeyin ...ben 108.00 tlden altın aldım 2 yıldır o rakamları yakalayamadım sizde bu ayak oyunlarına gelmeyin.. .
27 Eylül 2013 Cuma, 23:27 Misafir altına hücum olabilir.kağıt paranın işi zor.