Advertisement

ABD'de tüketici harcamaları Ağustos ayında üst üste 4. ay yükselerek gelirlerdeki büyümenin ekonomik toparlanmaya yardımcı olduğu sinyalini verdi.

Ekonominin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturan hanehalkı harcamaları yüzde 0.3 yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanları da bu yönde gerçekleşmişti. Kişisel gelirler ise yüzde 0.4 yükselerek son 6 ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Yükselen konut değerleri, artan hisse kazançları ve gelişen istihdam piyasası bu yıl yükselen maaş vergisinin etkilerini dengelerken, hanehalkının harcama yapmaya devam etmesini sağlıyor. Ford Motor Co. gibi otomobil üreticileri ise krediye kolay ulaşım ve yükselen talebin etkilerini pozitif bir şekilde hisseden şirket gruplarından.

New York'ta bulunan Deutsche Bank Securities ekonomisti Brett Ryan, "Tüketiciler bilançoları hakkında kendilerini iyi hissediyorlar. Tam olarak alımları hızlandırmıyorlar ama kendilerine daha çok güveniyorlar. Otomobil ve konut gibi büyük ürünlerin alımlarında toparlanma görüyoruz" yorumunu yaptı.

Bloomberg anketine katılan 82 ekonomistin tahminleri yüzde 0.1 ve yüzde 0.5'lik artışlar arasında değişiklik gösterdi.

Öte yandan dün Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre ABD ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 1.1 büyüdükten sonra 2. çeyrekte büyümesini yüzde 2.5'e çıkardı.