Advertisement

(17:00'de güncellendi)

Küresel hisse senetleri, ABD hükümetinin kapanma olasılığının artmasının ardından düşerek, 2012 yılının başından beri en büyük çaplı çeyrek dönem kazancını daraltırken, ABD Hazine tahvilleri ve Japon yeni değer kazandı. İtalya tahvilleri hızlı değer kaybı yaşarken, ham petrol son üç ayın en düşük seviyesi yakınında işlem görüyor.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi New York saati ile 09:30'da yüzde 1 aşağıda seyrederken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.8, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1 ve MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.4'lük bir düşüş gerçekleştirdi. İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri düşüşünü üçüncü güne taşırken, 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin faizi yedi haftanın en düşüğüne indi. yen 16 önemli pra biriminin 15'i karşısında değer kazandı ve euro karşısında üç haftanın zirvesine çıktı. Batı Teksas petrolü yüzde 1.7 düştü.

ABD Kongresi'nin son 17 yılda ilk kez hükümetin kapanma riskini ortaya çıkaran ve borç limitinin artırılmasına tehdit oluşturan tartışmaları bitirebilmesi için sadece bir gün kaldı. İtalya'da hükümet, eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin yandaşlarının kabineden çıkacaklarını açıklamasının ardından çökme tehlikesi ile karşı karşıya. Çin'de imalat sanayi Eylül ayında ekonomistlerin tahminlerinden daha az arttı.

Londra'da Societe Generale'in SA küresel stratejisti Kit Juckes, "Kaba komedi devam ediyor ve riskten kaçınma artıyor," dedi ve "ABD halen kapanmaya doğru gidiyor ve İtalya'da hükümet muhtemelen seçimlere yol açacak güven oylamasına doğru ilerliyor" değerlendirmesinde bulundu.

(17:00'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Eylül 2013 Pazartesi, 14:50 Misafir öyle birşey olduğunda herkesin seninle beraber güleceğini nerden çıkardın sırıtkan yorumcu kardeşim..! böyle birşey gerçekleşirse ne yatırımlar batacak.. ne canlar yanacak.. ne ocaklar sönecek farkında değilmisin sen..?
30 Eylül 2013 Pazartesi, 10:39 Misafir amerikada hükümet kapansa da bi gülsek :))) borcunu ödeyemeyip dükkanı kapatan esnaf gibi... tarihte daha önce hiç olmuş mu acaba ??? bilgisi olan var mı ???