Advertisement

Kanada Hükümeti, ülke genelindeki kullanımını kontrol etmek ve kaçakçılığını önlemek için esrar üretim izni verecek.

Kanada Federal Sağlık Bakanlığınca başlatılan uygulamaya göre, hint keneviri yetiştirip esrar üretmek isteyen şirketler Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP'ye izin başvurusunda bulunacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şu ana kadar 156 şirketin izin başvurusunda bulunduğu ve bunlardan ikisine de izin verildiği bildirildi. Mevcut sistem için 31 Mart 2014 tarihine kadar geçiş süresi koyan Kanada Sağlık Bakanlığı, sayısı 2024 yılına kadar 450 bini bulması beklenen esrar içicilerinin yasadışı satıcıların elinden kurtarılmasını hedefliyor.

Halen sokakta bir gramı 10 dolara satılan esrarın, devlet kontrollü şirketlerce 7,6 dolara satılacağı açıklandı. Bakanlık açıklamasında şirketlerin, fiyat belirlemede serbest olacakları kaydedildi. Özel alanlarda hint keneviri yetiştirme yasağı devam ederken, daha önce sınırlı miktarda satılan esrarı, dileyen istediği kadar alabilecek. Üretilen esrar, bakanlık uzmanlarının kalite kontrolünden sonra dağıtıma verilecek.

Kanada'da bakanlık kayıtlarına göre, 37 bin 359 içiciye resmi olarak kontrollü esrar veriliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Eylül 2013 Pazartesi, 21:37 Misafir tek hamleyle uyuşturucu kartelinin tekerine çomak sokmak, bu sektör ile abad olan yasadışı örgütleri bitme noktasına getirmek, kayıtdışı ekonomiyi kayıt içine alıp bundan devlete kazanç sağlamak, belli bir standart getirip sağlık konusundaki zararlarını minimize etmek ve dahası bununla arz yönlü mücadele için harcanan kaynakları toplumsal verimi daha yüksek alanlara aktarma imkanı yaratmak... iktisatta tartışılan bir konu, esrar bir kartel ürünü olduğu için arzını kısıtlayacak tedbirlerin başarıları bi yana bunun üreticilerinin karını arttırması ve bunları güçlendirmesi. eğitim daha etkindir.