Advertisement

(15:33'te güncellendi)

Yen ve İsviçre frankı, ABD'de devam eden siyasi kargaşanın hükümetin kısmen kapanması tehditini doğurması ile güvenli varlıklara talebin artması sonrasında güçlendi.

Yen, ABD'de borç tavanı görüşmelerin çıkmaza girmesi sonrasında dolar karşısında son bir yıldaki ilk çeyrek dönemlik güçlenişini genişletti. Frank, İtalya'da Başbakan Enrico Letta liderliğindeki koalisyon hükümetinin sona ermek üzere olduğu söylentileri arasında euro karşısında Mayıs'tan bu yana en yükseğe tırmandı. Norveç kronu ise ülkede perakende satışlarının Ağustos ayında beklenenden az yükselmesi sonrasında diğer büyük 16 para biriminin 15'i karşısında zayıfladı.

Kopenhag'ta bulunan Nordea Bank AB şef Döviz stratejisti Niels Christensen, önümüzde birçok belirsiz faktör olduğunu ve riskin ortadan kalkmasının şaşılacak bir şey olmadığını ifade etti.

Yen dolar karşısında 97.53 ile 29 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından, yüzde 0.6 yükselerek New York saati ile 07:33'te 97.64 yen oldu. Yen euro karşısında ise 131.38 yen ile 9 Eylül'den bu yana zirveye çıktıktan sonra yüzde 0.8 artışla 131.38 yene ulaştı. Euro dolar karşısında yüzde 0.2 gerileyerek 1.3495 dolardan işlem gördü.

Geçtiğimiz haftada yen yüzde 1.6, Frank yüzde 1 güçlenirken, Bloomberg Correlation Weighted Endeksi tarafından takip edilen 10 para birimi arasında en iyi performansı gösteren para birimleri oldular. Aynı haftada dolar ve euro yüzde 0.3 güçlendi.

(15:33'te güncellendi)