Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada Türkiye'deki bankaların güçlü tamponları sayesinde düşük ekonomik büyüme, zayıf Türk Lirası ve yüksek faiz oranlarından oluşabilecek risklere karşı yeterli direncinin olduğu belirtildi. Fitch bankaların kredi profillerin sönükleşmeye başlayan operasyon ortamından dolayı zayıflayabileceğini fakat bu zayıflamanın "ılımlı" olacağını da ekledi.

Kredilerdeki direncin Türkiye bankalarındaki kayıp emme yastığının güçlü olmasından kaynaklandığı belirtilen raporda, sektördeki sermaye rasyosunun geçtiğimiz bir kaç yılda düşüş göstermesine rağmen yüzde 16 olduğu ifade edildi. Öte yandan sermaye azalması öncesindeki güçlü kârlılığın ek bir savunma fırsatı yarattığı belirtilirken, sermayenin elde tutulan kazançlar üzerinden büyütüldüğü de ifade edildi.

Fitch, yavaşlayan ekonomik büyümenin mecburen portföy kalitesini azaltacağını iddia ederek, "Türk Lirası'nın son zamanlardaki değer kaybı ve faiz oranlarındaki artış borçlanmaya hazırlananların kırılganlığını daha da artırıyor" dedi.

Fitch büyümeye devam eden ekonominin ılımlı şirket ve hanehalkı borçlanması, sınırlı konut fiyatı artışı ve yabancı Döviz üzerinden tüketici borçlanmasının az olmlasından dolayı kredi performansının destekleneceğini ifade etti.