Advertisement

ABD hükümeti, Kongre'nin partiler arasındaki bütçe anlaşmazlığını çözememesinin ardından, 17 yılda ilk kez kısmen kapandı. Bunun sonucu, geceyarısından itibaren 800,000 kadar kamu çalışanı zorunlu izne çıkarılırken, ulusal parklar kapandı ve bazı kamu hizmetleri durdu.

Yakın bir zamanda müzakerelerin sürdürülmesi beklenmiyor ve bu durum, bazı kanun yapıcılar arasında, kapanmanın ekonomistlerin daha olumsuz sonuçlara neden olabileceğini düşündükleri bir tartışmaya yol açabileceği endişelerini artırıyor: ABD'yi 17 Ekim'den sonra tarihinin ilk temerrüdünden kurtarmak için borç limiti nasıl yükseltilecek?

Daha önceki bütçe anlaşmazlıklarında çoğu kez olduğu üzere son dakikada bir anlaşma sağlanma şansı, Temsilciler Meclisi'nin Başkan Barack Obama'nın sağlık yasasının önemli bölümlerinde erteleme konusunda ısrarcı olmaları sonucu, geceyarısından hemen önce ortadan kalktı. Senato Demokratları da reddetme konusunda aynı oranda ısrarcıydı.

Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid, yerel saat ile 23:00'ten sonra yaptığı açıklamada, bütçe müzakereceleri atama yolundaki Temsilciler Meclisi planını işaret ederek, "Tüm bunlar Çay Partisi tarafından yönlendrilen Cumhuriyetçileri tatmin etmek için ortaya atılan kandırmaca ve bu, Amerikan halkını yaralayıcı çok ama çok tuhaf bir gündem" dedi.

Daha önce, Temsilciler Meclisi Sözcüsü John Boehner, Senato Demokratlarına müzakere amsasına gelmeleri çağrısında bulundu.

Ohio'dan Cumhuriyetçi Boehner, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı açıklamada, "Bu benimle ilgili değil," dedi ve "Ve burada Kongre'deki Cumhuriyetçiler ile de ilgili değil. Amerikan halkının iyiliği için" şeklinde konuştu.

IHS Inc.'ye göre, ABD hükümetinin kısmen kapanması, ABD'ye başlangıçta ekonomik üretim kaybından dolayı günlük 300 milyon dolara malolacak. Bu, ülkenin 15.7 trilyon dolar büyüklüğündeki ekonomisinin bir parçası ve bunun etkisi zamanla, ürkek tüketicilerin ve işletmelerin beklemeye geçmeleri ile birlikte muhtemelen daha da artacak.