Advertisement

(16:00'da güncellendi)

Küresel hisse senetleri, ABD hükümetinin kapanmasının ekonomik etkisinin sınırlı olacağı spekülasyonu ile, son bir ayın en hızlı düşüşünün ardından değer kazanırken, Hazine tahvilleri düştü. Dolar zayıfladı.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.2 yükselişle, New York saati ile 08:04'te 382.70 puana çıktı ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.3'lük bir çıkış gerçekleştirdi. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerimin faizi beş baz puan yükselerek yüzde 2.66'ya çıktı. Avustralya doları, merkez bankasının politika faizini değiştirmemesinin ardından, ABD doları karşısında yüzde 1.1 değer kazandı. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0.2 düşerken, ham petrol fiyatları dalgalandı ve şirket tahvil riski son beş günde ilk kez düştü.

Kongre'nin bütçeyi onaylayamaması, hükümetin son 17 yılda ilk kez kapatılmasına neden oldu ve üç hafta içinde borç tavanının artırılmasına ilişkin tartışmalar için ortam yarattı. Japonya Merkez Bankası'nın Tankan raporu, imalat şirketlerinin ekonomiye olan güveninin yaklaşık altı yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi. Bugün açıklanacak olan ABD imalat sanayi verisinin büyümeyi işaret etmesi bekleniyor. Euo Bölgesi'nde imalat sanayi üretimi üçüncü ay üst üste genişleme gösterdi.

Londra'da Societe Generale SA küresel stratejisti Kit Juckes, "Hükümetin kısmi kapanma haberleri oldukça soğukkanlı değerlendirildi," dedi ve "Dolar kapanmadan dolayı zayıflayacak, ancak bu durum birkaç haftadan fazla sürmezse, dolar tekrar sıçrama yapacak" şeklinde görüş bildirdi.

(16:00'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Ekim 2013 Salı, 10:12 Misafir fed in uyguladığı para politikaları abd ye zarar veriyor kontrol altına alınmalı görev ve yetkileri sınırlandırılmalıdır.