Advertisement

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı, bölge ekonomisindeki toparlanmanın ivme kazanması ile birlikte, beklenmedik bir şekilde rekor seviyeden düştü.

Euro Bölgesi işsizlik oranı, Temmuz ayında rekor seviye olan yüzde 12.1'den yüzde 12'ye revize edildi ve Ağustos ayında da bu seviyede kaldı. Bloomberg'in anketine katılan 30 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu oranın yüzde 12.1 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Genç kesimde işsizlik oranı Ağustos ayında, iki ay yüzde 23.8 sevieysinde seyrettikten sonra yüzde 23.7'ye indi.

Bugünkü işsizlik oran verisi, Euro Bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrekte büyüme göstererek tarihinin en uzun süreli resesyonundan çıkması ve ekonomik güven endeksinin Eylül ayında yükselişini beşinci aya taşımasının ardından geldi. Aynı zamanda, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistler, işsizlik oranının bu yılın sonunda yüzde 12.3 ile zirve yapmasını ve 2015 yılında yüzde 12'ye düşmesini bekliyor.

Londra'da HSBC şef Avrupa ekonomisti Janet Henry, "Avrupa'nın çevre ülkelerinde bir miktar istikrar işaretleri var, örneğin İspanya'da," dedi ve "Ancak Euro Bölgesi işsizlik oranının kriz öncesi seviyelere doğru düşmesi uzun zaman alacak" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da işsizlik oranı Ağsutos ayında değişmeyerek yüzde 5.2'de kaldı. Fransa ve İspanya'da işsizlik oranları sırasıyla yüzde 11 ve yüzde 26.2 seviyelerinde gerçekleşirken, İtalya'da bu oran yüzde 12.2'ye çıktı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Ekim 2013 Salı, 17:54 Misafir istikrar belirtileri var.he aynı haya.bedava para ver ver tamam ekonomi düzeldi.sonra çek parayı kriz var.kökten bir çok sektörde,düzenleme gerekli.mesala bankacılık sektörü.bankaların borcunu neden çeşitli vergilerle halk ödemek zorunda?
01 Ekim 2013 Salı, 13:46 Misafir ne oldu da düştü işsizlik..bunlar hep palavra!! qe' yi vaftiz etme çabalari bunlar ve hiç hoş değil..