Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

BloombergHT canlı yayınında soruları yanıtlayan Topçu, bilet fiyatlarının yerel para nezdinde erimesinden THY'nin etkilendiğini belirtirken, "Net kârda yüzde 29 azalış var, bunun nedeni Dövizin oynaklığı" ifadelerini kullandı.

Kur hareketlerinden her şirketin etkilendiğini belirten Topçu, yeni satın almadan ziyade şirketin kendi içinde büyümeyi hedeflediğini belirtti ve "7-8 ülkeden milli havayolunu alın teklifi geldi, kabul etmedik" açıklamalarında bulundu.

Avrupa Birliği mevzuatından dolayı Polonya hava yollarını almaktan vazgeçtiklerini de dile getiren Topçu, "AB içinde bir şirketi almayı ya da ortak olmayı düşünmüyoruz" dedi.

Öte yandan Türk Hava Yolları çalışanları tarafından gerçekleştirilen greve de değinen THY Yönetim Kurulu Başkanı, "THY'deki grevi yasal kabul ettik. THY grevi yasal olmasaydı iş akitlerini iptal etmemiz gerekirdi" ifadelerini kullandı ve "THY'de grev küçük bir çalışan grubu tarafından sürdürülüyor" ifadelerini kullandı.

Topçu dinlenme sürelerini 24 saate indirdiklerini belirterek, ideolojik sendikacılık yapıldığını ve gösteri yapanların THY çalışanlarıyla alakasının olmadığını dile getirdi. "Yapılan eylemler çalışma barışına herhangi bir olumlu katkı yapmaz" diyen Topçu, aylık uçuş sürelerini de 110 saatten 80 saate indirdiklerini belirtti.

Topçu öte yandan bakanlığın tavan fiyat uygulamasına destek vereceklerini belirterek, 2012'de 250 binin üzerine 44 TL civarında bilet sattıklarını açıkladı.