Advertisement

Kemal Derviş: TL'nin fazla değerli olduğu kanısındayım

Kemal Derviş: TL

Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, "Uzun vadeli büyüme gereği açısından şu anda bile TL'nin fazla değerli olduğu kanısındayım, cari açık-büyüme çıkmazı devam ediyor" açıklamasında bulundu

05 Ekim 2013 Cumartesi, 12:46 Güncelleme: 05 Ekim 2013 Cumartesi, 21:58

Brookings Enstitüsü Küresel Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi Kemal Derviş, "Uzun vadeli büyüme gereği açısından şu anda bile TL'nin fazla değerli olduğu kanısındayım" dedi.

Derviş, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) CEO Forumu Toplantısı'nda, Amerika'daki borç tavanı hızının Türkiye gibi orta gelirli ülkelerin orta vadedeli, yani 10-30 yıl içindeki büyümesine etki etmeyeceğini söyledi.

Derviş, Türkiye'de halen okuma yazma oranının yüzde 100 olmamasının, eğitim kalitesinde istenilen seviyeye gelinememesinin de üzücü olduğunu kaydetti.

Dünyadaki ülkelerin iç tasarruf oranlarından bahseden Derviş, Çin'deki iç tasarruf oranının yüzde 50, yatırım oranının ise yüzde 47 olduğunu dile getirdi.

Asya'daki ülkelerin tasarruf oranlarının diğer ülkelere kıyasla daha yüksek olduğu için bu ülkelerin büyüme hızlarının da yüksek olduğunu vurgulayan Derviş, Türkiye'deki tasarruf oranının yüzde 15, yatırım oranının ise yüzde 22 civarında olduğunu ifade etti.

Tükriye'deki yatırım oranının çok düşük olmadığını, ancak iç tasarruf eksik olduğu için yatırımların dışardan ek sermaye getirilerek gerçekleştirildiğini anımsatan Derviş, "Bu makul ölçüde bir cari açığa yol açsa, belki pek fazla üzülmek veya bir değişim istemek doğru olmayabilir" dedi.

Türkiye'de büyümenin yüzde 6'nın altına düşmemesi gerektiğini vurgulayan Derviş, sözlerine şöyle devam etti:

"Yüzde 6'yı hedeflememiz gerekli ama onu da hedeflerken krize girmemek için, ilerde bir finans sorunuyla karşılaşmamak için cari açığın da bence en az yüzde 6'nın altında olması gerekiyor. Yüzde 6'nın üstünde bir büyüme, yüzde 5-5,5'lik bir cari açığı da finanse edebiliriz gibime geliyor. Öyle bir dengeye oturmamız lazım. Bunu bir türlü yapamadık. Yani çok hızlı büyüdüğümüz yıllar oldu ama o yıllar çok cari açık vererek büyüyebildik. Bu mekanizmadan kurtulabilmemiz için de iç tasarrufun artırılması lazım. Tabii burada sihirli bir değnek yok. Ben size bir yanıt veremeyeceğim. Ama bütün finans sektörünün, sigorta sisteminin tasarrufu özendirecek bir yapıya kavuşması gerekiyor."

Yerli katma değerin artması gerektiğini, Türkiye'nin gerçekten çok ihracat yaptığını ama ihracattaki ithal payı yüksek olduğu için ihracat artsa bile ithalat da arttığı için cari açığın küçültülemediğini belirten Derviş, "Cari açık-büyüme çıkmazı devam ediyor" dedi.

Türkiye'nin yerli katma değerin daha yüksek olduğu bir yapıya kavuşması gerektiğini vurgulayan Derviş, bunun makro düzeydeki yardımcı aracının da kur olduğunu dile getirdi.

Kurun yarışmaya yardım etmesi, ithalatı özendirmemesi ve ihracatı özendirmesi gerektiğini aktaran Derviş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dolayısıyla ben aşırı değerli TL'den daha fazla korkarım. Ama böyle bir şeyi zaman içinde gerçekleştirmek lazım. Çünkü ani kur değişiklikleri şirketler için zor. Ama bu kurun hala uzun vadeli büyüme açısından, uzun vadeli büyüme gereği açısından şu anda bile TL'nin fazla değerli olduğu kanısındayım. Tartışmalı bir konu ama benim görüşüm bu."BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Ekim 2013 Salı, 15:10 Misafir bunları sadece o değil herkes söylüyor...ama halkımız hala tasarruf yapması gerektiğini anlamıyor...
06 Ekim 2013 Pazar, 20:01 Misafir çok güldüm sizin gibiler düşrüyo değerini bide biri başbakan olsa demiş
06 Ekim 2013 Pazar, 14:55 Misafir sayın derviş,bakanken ekonomi ile ilgili pek çok karar neredeyse sizin görüşlerinize göre şekilleniyordu.bunların bir kısmı pek çok insanın yaşamını çok olumsuz hale getirdi ve onlara inanılmaz bedeller ödetti.bu konuda ne düşünüyorsunuz?
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 101.233 -0,61
USD/TRY 5,6821 0,46
EUR/TRY 6,3758 0,32
EUR/USD 1,1215 -0,06
FAİZ 17,68 0,00
ALTIN/ONS 1.426,26 0,06
BRENT 63,25 1,25
© haberturk.com
Yukarı