Advertisement

Çin'de perakendeci ve imarcı şirketlerin, satışlarındaki artışın etkisiyle değerlenmesi, Çin Borsası'nı tatil dönüşü yukarı taşıdı.

Beijing Wangfujing Department Store Co., tüketime bağlı şirketlerdeki kazançları devam ettirerek yüzde 7.8 sıçradı. Çin'in en büyük imarcıları China Vanke Co. ve Poly Real Estate Group Co. yüzde 3'ün üzerinde değerlendi. ZTE Corp. ve China United Network Communicatiıns Ltd., hükümetin 4G kablosuz ağa sayif olan sektörün geliştirilmesini destekleyeceğini söylemesinin ardından telefon hisselerindeki ralliye öncülük etti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 kazançla 2,186.88 puana çıkarken, CSI 300 Endeksi de yüzde 0.9 artışla 2,431.34 puana yükseldi. Çin borsaları, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nin yüzde 1.7 yükseldiği 1 Ekim'den bugüne kadar kapalıydı.

Tatildeki satış verilerinin iyi olduğunu söyleyen Dragon Life Insurance Co.'nun Şanghay'daki fon yöneticisi Wu Kan, bunun ekonomik büyümeye, özellikle yurtiçi tüketim tarafında güven ekleyeceğini ifade etti.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 1 yükseldi. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg Çin-ABD Endeksi dün yüzde 1.2 düştü.

Şanghay Bileşik Endeksi 12 aylık tahmini kazançlarının 8.7 katından işlem görerek, 5 yılın ortalaması olan 12.6 katının altında seyrediyor. Endeks geçtiğimiz çeyrekte yüzde 9.9 tırmanarak, Eylül 2010'dan bu yana en büyük 3 aylık sıçramaını yaptı.