Advertisement

(13:25'te güncellendi)

Bakır Londra'da, dünyanın en bütük metal tüketicisi Çin'de büyümeye yönelik işaretlerin desteği ile yükseldi.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in bugün açıkladığı veriye göre, Çin'de hizmet sektörü satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Eylül ayında, önce açıklanan rakam olan 52.8'den 52.4'e geriledi. Bu verinin 50 seviyesinin üzerinde çıkması sektörde genişleme olduğunu işaret ediyor. Şanghay'da fiyatlar, bir hafta süren tatilina rdından ilk işlem gününde yüzde 0.2 düştü.

Londra'da Newedge Group SA Asya emtia işlemleri dierektörü Richard Fu, "Çin'in Eylül ayı hizmet sektörü PMI verisi, ekonominin genelindeki iyileşmenin ilave işareti oldu," dedi ve "Alıcılar halen ABD'de borç limiti sorununun çözüldüğünü görmek için beklemede kalıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 10:04'te, ton başına 7,274 dolara yükseldi. Fiyatlar Londra'da, Çin'de 1 hafta süren tatil sırasında, yüzde 0.8 düştü.

Almanya'da bugün açıklanan sanayi spaarişleri verisi, aylık yüzde 0.3 düştü. Bu verinin yüzde 1.1 artması bekleniyordu. Yllık bazda ise yüzde 4 artması beklenirken  yüzde 3.1'lik artış gerçekleştirdi. ABD'nin en büyük aluminyum üreticisi Alcoa Inc. bugün bilançosunu açıklayacak.

Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, dün yaptığı açıklamada, ABD'nin temerrütü kaldıramayacağını ve borç tavanı tartışmalarının son ana kadar süreceğini söyledi. ABD'nin borçlanma yetkisi 17 Ekim'de sona eriyor.

Nikel, stokların artarak rekor seviyeye çıkmasının ardından yüzde 0.2 düştü ve ton başına 13,937 dolara indi. Aluminyum yüzde 0.8 yükselirken, kurşun yüzde 0.9 değer kazandı.

(13:25'te güncellendi)