Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Janet Yellen'ın tahvil alımlarından çıkışı aceleye getirmeyeceğine ilişkin iyimserlik ve yasakoyucuların borç tavanını artırabileceğine yönelik sinyaller üzerine New York Borsası yükseldi. Gösterge endeks Haziran'dan bu yanaki en sert düşüşünden geri sıçradı.

Hewlett-Packard Co., hissedarlarına daha fazla temettü ödemeyi umduğunu söylemesi ve gelirde istikrar öngörmesinin ardından yüzde 8.9 oranında ralli yaptı. Alcoa Inc., beklenenden iyi kâr tahminleri üzerine yüzde 2 değer kazandı. Yum! Brand Inc., 3. çeyrek gelirinin, Çin'deki satışlarına bağlı olarak yüzde 68 düşmesinin ardından yüzde 6.7 geriledi.

Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.1 kazançla 1,656.40 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.2 artışla 14,802.98 puana çıktı. Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 3,677.78 puana inerek 3 günlük kaybını yüzde 3.4'e genişletti ve 24 Haziran'dan bu yana en sert düşüşe işaret etti. Amerikan borsalarında 7.1 milyar hissenin el değiştirmesiyle işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 15 üzerinde oldu.

Piyasalarda dün görülen yükselişin Yellen'ın aday gösterilmesi ve ikincil olarak da borç tavanı konusunda retoriğin yumuşamasından kaynaklandığını belirten U.S. Bank Wealth Management'ın baş hisse senedi stratejisti Terry Sandven, bu geniş kapsamlı piyasa için olumlu olduğunu söyledi.

S&P 500 Endeksi önceki 2 günde yüzde 2.1 düşüş kaydetti.