Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Borç tavanı ve kapanma konularındaki tartışmaların devam ettiği ABD'de adını vermek istemeyen Cumhuriyetçi ve Demokrat partili bazı Kongre kaynakları, Temsilciler Meclisi ve Senato Demokrat liderlerinin ülkenin borç limitinde kısa vadeli bir artış yapmaya açık olduklarını söyledi.

Temsilciler Meclisi kaynaklarından biri, Cumhuriyetçiler'in ne kadar süreli bir uzatmayı destekleyeceğine, tasarının politika şartlarını içerip içermeyeceğine ve bunu Meclis'ten nasıl geçireceklerine karar vermediklerini söyledi. Cumhuriyetçi liderler fikirler hakkında konuşmak üzere tüm Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri perşembe günü Washington saati ile 10:00'da toplanacak.

Senato Demokratları tarafından bir kaynak da, Senato Demokrat liderlerinin kısa vadeli olaak borç limitini artırmaya açık olduğunu dile getirdi. Demokratlar, borç limiti artışının, mali ve sağlık politikalarında uzun vadeli anlaşma talep etmemesi konusunda ısrarcı olacak.

Cumhuriyetçiler oylamaya giderse, onlar ABD Başkanı Barack Obama'nın önceki gün sunduğu seçeneği tercih etmiş olacak. Obama salı günü 1 Ekim'de kapatılan hükümetin açılması ve borç limitinin kısa vadeli olarak artırılmasını, daha sonra da Cumhuriyetçiler ile daha geniş kapsamlı mali müzakerelere oturmayı kabul edeceğini söylemişti.

Temsilciler Meclisi'ndeki en üst düzey Demokratlar, Beyaz Saray'da Obama ile yaptıkları görüşmelerin ardından, diğer seçeneğin temerrüt olması hâlinde kısa vadeli borç limiti artışına sıcak baktıklarını dile getirmişti.