Advertisement

ABD Adalet Bakanlığı, günlük 5.3 trilyon dolar işlem hacmi olan Döviz piyasasındaki olası manipülasyon iddialarını araştırmak için cezai kovuşturma başlattı.

Konuya ilişkin bilgisi olan ancak adını gizlilik sebebiyle vermeyen bir kaynak, Libor manipülasyonu iddialarına da bakan FBI'ın döviz piyasası soruşturmalarının henüz ilk safhalarında olduğunu söyledi.

ABD'nin soruşmaları, İngiltere Finansal İdari Otoritesi'nin (FCA) Haziran'da kurlardaki olası manipülasyonları incelediğini söylemesinin ardından geldi. O ay, bankalardaki aracıların gösterge döviz kurlarını değiştirmek için hızlı mesaj ve müşterilerin emri vasıtasıyla bilgileri bir havuza topladığı iddiası ortaya atılmıştı. Regülatörler, petrolden, faiz oranlarına, merkezi görevledeki şirketlerin finansal göstergeleri kötüye kullandığı iddialarını inceliyor.

İsviçreli regülatörler geçtğimiz hafta, dünya genelinde birçok bankayı kapsayabilecek olmasından ötürü birçok ülkedeki yetkililer ile işbirliği yaptıklarını söyledi.

Haberi veren kaynak, ABD'deki döviz piyasası soruşturmalarında hangi bankaların izlenmede olabileceğini söyledi. ABD Adalet Bakanlığı sözcülerinden Peter Carr, soruşturmalara ilişkin açıklamada bulunmayı reddetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ekim 2013 Pazartesi, 17:02 Misafir bakalım bizden başka kim manipüle ediyo diye bakacaklardır.