Advertisement

ABD'de Senato liderlerinin görüşmeye başlamasının ardından yasakoyucular, 12. gününe basan hükümetin kapanmasını sonlandıracak ve ABD'nin temerrüte düşmesini önleyecek bir planlarının olmadığını söyledi.

Senato'daki Cumhuriyetçiler, Demokratlar'ın borç tavanını 2014'e kadar uzatma planlarını engelledi. Temsilciler Meclisi ve ABD Başkanı Barack Obama arasındaki görüşmeler başarısız sonuçlandı. Senato'daki Demokratlar, Cumhuriyetçi Senatör Susan COllins'in geçtiğimiz gün hız kazanan teklifini reddetti.

Demokrat senatörler, Kongre'nin anlaşma sağlayamaması hâlinde 14 Ekim'de hisse senetleri piyasasında olası düşüşlere hazır olunması gerektiği uyarısında bulundu. Senato Çoğunluk Lideri Harry Reid ve Azınlık Lideri Mitch McConnell, Reid'in "ilk safhalarında" olduğunu söylediği görüşmelere başladı.

Görüşmelerinin Amerikan vatandaşlarına ve dünyaya bir miktar rahatlama sağlamasını umduğunu dile getiren Reid, "Çıkış yolumuzu arıyoruz" dedi.

Borç limitine ulaşılmasına 5 gün kala, her iki partinin siyasetçileri ve önerinin yeterli oy alıp alamayacağından emin olmadıklarını söyledi. Kongre Bütçe Ofisi'ne göre ABD'nin 17 Ekim'den sonra 30 yalnızca 30 milyar doları ve diğer gelirleri kalacak ve 22 ve 31 Ekim'den itibaren bazı ödemelerini yapamamaya başlayacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ekim 2013 Pazartesi, 13:35 Misafir iyi öğrenci dersini son dakikaya bırakırya abd de dersini son dakikaya bırakıyor yada erteleye erteleye bu duruma geldiler abd liler bakalım abd de yalancı bahar nereye kadar sürecek gerçek rakamlar asla affetmez abd de hep ılımlı büyüme devam ediyor haberleri okudu dünya milleti nasıl ılımlı büyümeyse işsizlikte hedef 6,5 civarı parasal genişleme 1yıl geçti işsizlikte 7,3 altına gerilemedi 85 milyar usd yetmedi sanırım 170 milyar yani q4-.........14-15 gelirse o zaman abd iyiye gidebilir sanırım