Advertisement

Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle, Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan ikinci el ve yeni konutlara yönelik emlak endeksleri 2013 Eylül raporuna göre, İstanbul geçen ay ikinci el konut fiyat artışında ilk sırada yer alırken, kiraların da en fazla yükseldiği il oldu.


Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli illerindeki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin, 2013 Eylül ayı raporu yayınlandı.


Reidin.com Emlak Endeksi'ne göre, Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 1,39 ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,85 oranında artış gerçekleşti.


İstanbul, bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 1,68 artışla, Eylül 2013'te ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu.


Aynı dönemde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, İzmir'de yüzde 1,39 oranında, Ankara'da yüzde 1,17 oranında, Bursa'da yüzde 1,07 oranında, Kocaeli'de yüzde 0,9 oranında, Antalya'da yüzde 0,77 oranında ve Adana'da yüzde 0,49 oranında arttı.


Eylül ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il ise yüzde 1,78 artışla İstanbul oldu.


Söz konusu dönemde konut kira değerleri, Ankara'da yüzde 1,35 oranında, İzmir'de yüzde 1,08 oranında, Kocaeli'de yüzde 1,61 oranında ve Antalya'da yüzde 0,79 oranında arttı. Bu değer, Adana'da yüzde 0,5 ve Bursa'da ise yüzde 0,2 oranında azaldı.

- "Beklentimiz, fiyat hareketinin enflasyona paralel devam etmesi yönünde"

Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Eylül 2013 raporuna göre yeni konut fiyatları, eylülde bir önceki aya göre yüzde 1,51 artarken, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 13,8 yükseldi.


Geçen ay yeni konut satış fiyatları, bir önceki aya göre, 1+1 dairelerde yüzde 1,86 oranında, 2+1 dairelerde yüzde 1,04 oranında, 3+1 dairelerde yüzde 1,97 oranında ve 4+1 dairelerde yüzde 0,38 oranında arttı.


Eylül ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 metrekare konutlarda yüzde 0,14 oranında, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 1,39 oranında, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 2,07 oranında, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 2,28 oranında, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,08 oranında değer kazandı.


Açıklamada görüşlerine yer verilen GYODER Başkanı Aziz Torun, "Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi eylül ayında, endeksin başlangıç dönemi 2010 Ocak ayına göre, geçen 45 aylık sürede yüzde 41 arttı. Beklentimiz yaz aylarında başlayan yukarı yönlü fiyat hareketinin enflasyona paralel olarak ilerleyen aylarda da devam edeceği yönündedir" ifadelerini kullandı.


Torun, yeni konut fiyat endeksine ek olarak eylül itibariyle yeni göstergeleri de kamuoyu ile paylaşacaklarını belirterek, satılan konutların teslimat durumunu, konut envanteri fiyatını, metrekare ve tip dağılımlarını, satılan konutlarda ödenen KDV oranlarını, satışlardaki konut bedeli ödeme oranlarını ve yabancı yatımcıların markalı projeler nezdindeki analizlerini ekleyeceklerini kaydetti.


Yeni göstergelere bakıldığında eylülde satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 14,8'inin bitmiş konutlardan ve yüzde 85,2'sinin ise bitmemiş konutlardan oluştuğunu aktaran Torun, şu değerlendirmeleri yaptı:


"İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 13,4'ü, Asya yakasında ise yüzde 10,8'i bitmiş konutlardan oluşmaktadır. Son üç aylık süreç takip edildiğinde, 2012 yılı ve öncesine ait alınmış olan ruhsatlara ilişkin projelerin satışı tamamlandıkça, yeni arz olan projelerdeki satışlarda yüzde 18 KDV oranının etkinliğinin arttığı gözlemlenmektedir. Eylülde markalı konut satın alan müşteriler peşinat ve banka kredisi yerine ağırlıklı olarak senet kullanmayı tercih ettiler. Yabancı yatırımcılar açısından ise yine eylülde gerçekleştirilen satışların yüzde 9,2'si yabancılara yapılırken, tercih noktasında ağırlıklı olarak 1+1 konut tipi ile ortalama 99 metrekare büyüklüğe sahip konutlar öne çıktı."

 

AA