Advertisement

Dolar Endeksi, ABD'de borç limiti anlaşmazlıklarının büyümeyi olumsuz etkilemesi ve Fed'in teşvikleri azaltma kararını erteleyeceği endişesiyle gerileyerek sekiz ayın en düşük seviyesine dokundu.

Dolar, Kongre'nin kısmi hükümet kapanmasını sonlandıran ve hükümeti 2014 yılının başına kadar fonlayacak olan anlaşmayı kabul etmesiyle, euro karşısında bir ayın en büyük haftalık düşüşüne doğru ilerliyor. Avustralya doları dört ayın en güçlü seviyesine yükselirken Güney Kore wonu yüksek faizli varlıklara taleplerin artması ile dokuz ayın zirvesinde. Çin para birimi yuan, ülkede ekonomik büyümenin üç çeyrek sonra ilk defa hızlanması ile son 20 yılın en güçlü seviyesine tırmandı. Döviz piyasası volatilitesi ise geriledi.

Londra'da bulunan Royal Bank of Scotland Group Plc kıdemli döviz stratejisti Paul Robson, "Piyasa belki de Aralık'ta bir azaltma olacağını fiyatlamıştı ve şimdi bu ihtimal zayıflıyor. Dolar en azından Fed'in azaltmaya başlayacağının netleşeceği güne kadar zayıf kalacak. Mart'ta olacağını düşünüyoruz, yani daha zaman var" yorumunu yaptı.

Bloomberg Dolar Endeksi 1,000.70 puana dokunarak 13 Şubat'tan bu yana en düşük seviyeyi görmesinin ardından büyük bir değişiklik yaşamayarak New York saati ile 10:07'de 1,001.97 puan oldu. Endeks bu hafta içerisinde yüzde 1 kayıpla 20 Eylül'den bu yana en büyük haftalık düşüşü yaşıyor.

Dolar euro karşısında 1.3704 dolara kadar gerileyerek 1 Şubat'tan bu yana en zayıf seviyeye gerilemesinin ardından büyük bir değişiklik yaşamayarak 1.3680 dolardan işlem gördü. Dolar yen karşısında ise yüzde 0.1 geriledi ve 97.77 yen oldu. Euro yen karşısında yüzde 0.1 değer kaybederek 139.79 yen seviyesine gerilerken, gün içerisinde 134.19 yene dokunarak 23 Eylül'den bu yana en güçlü seviyeye dokundu.