TVRadyo

IMF/ Lewis: Türkiye büyümek istiyorsa yatırım yapmalı

IMF/ Lewis: Türkiye büyümek istiyorsa yatırım yapmalı

IMF Türkiye Kıdemli Daimi Temsilcisi Mark Lewis, Türkiye'nin büyümek istiyorsa yatırım yapması gerektiğini vurguladı

21 Ekim 2013 Pazartesi, 15:30 Güncelleme: 21 Ekim 2013 Pazartesi, 15:32

Uluslararası Para Fonu IMF Türkiye Kıdemli Daimi Temsilcisi Mark Lewis, BloombergHT muhabiri Arzu Maliki'nin sorularını yanıtladı. Lewis, "Türkiye büyümek istiyorsa yatırım yapmalı." mesajını vurguladı.

Mark Lewis, orta vadeli programa da değinerek, programdaki hedeflere ulaşılması halinde sürdürülebilir büyümenin gerçekleşeceğini vurgularken Türkiye'de finansal sistemin dirençli olduğunu, bunun yanında, büyüme için yatırımların şart olduğunu dile getirdi.

Türkiye'deki yatırımların dış finansman yerine, yerel tasarruflardan finanse edilmesi gerektiğinin de altını çizen Lewis, cari açığın azalmasında bu faktörün önemli rol oynadığını dile getirdi.

Türkiye'nin para politikasındaki kademeli sıkılaşmadan da fayda göreceğini sözlerine ekleyen Lewis, enflasyona da değindi. Lewis, Türkiye'deki enflasyonun makro ekonomik istikrarsızlık adına bir sıkıntı teşkil etmediğini, enflasyonu çözmek için ihracatın desteklenmesinin yanı sıra, rekabetçiliğin de göz önünde bulundurulması gerektiğinin söyledi.

Mark Lewis, Euro Bölgesi'nin kademeli toparlanmasının Türkiye'nin büyümesine ve ihracatına olumlu yansıyacağını söyledi. Lewis, Amerikan Merkez Bankası Fed'in alımları ne zaman azaltacağı konusunda zaman vermenin zor olduğunu, uzun vadede ise faiz oranlarının küresel bazda artmasını beklediklerini belirtti.

amaliki@bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Ekim 2013 Pazartesi, 16:03 Misafir ülkemizin son zamanlarda dikkatimi çeken tüm yatırımları "gider artırıcı" nitelikte, hep populist şeyler. 40 tane stadium yapıyormuş, 28 tane hastane yapılıyormuş, hepsi gider... açılan her tesis yeni bir gider kapısı... hiç ülkenin üretimine destek olacak ya da rekabet gücünü artıracak şeylere yok... örneğin otobüslerin 2 şer şeritli yeni otoyol gibi dümdüz bir yolda 3 saatte aştığı ank - konya hattına 2 saat için 1 milyar dolara hızlı tren yapacağına, kayseri ve konya üretim havzalarını mersin limanına bağlayan bir ticari demiryolu yapsan daha evla değil mi?
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 97.988 1,94
USD/TRY 6,3018 0,18
EUR/TRY 7,4053 0,14
EUR/USD 1,1746 -0,03
FAİZ 25,40 0,32
ALTIN/ONS 1.200,04 -0,59
BRENT 78,80 0,13
Yukarı