Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Başkanı Barack Obama'nın baş ekonomi danışmanı Jason Furman, hükümetin kısmi kapanmasının dördüncü çeyrek büyümesini yüzde 0.25 yavaşlattığını ve Ekim ayında 120 bin kişilik istihdama mal olduğunu savundu.

Ekonomi Danışmanları Konseyi Başkanı Furman, 12 Ekim'e kadar uzanan günlük ve haftalık ekonomik veri analizlerinin, perakende satışlar, ekonomik güven ve mortgage başvurularında zayıflığa işaret ettiğini, bu verilerden bazılarının doğrudan 16 gün süren kapanma ile ilişkili olduğunu söyledi.

Beyaz Saray'da konuşan Furman, verilerdeki zayıflığın, kapanmanın ve korku politikalarının ekonomi için ne kadar "gereksiz ve zarar verici" olduğunun altını çizdiğini belirterek, "Tekrarının yaşanmasını önlemek önemli" diye konuştu.

Çalışma Bakanlığı'nın tarımdışı istihdamın, kapanmanın öncesindeki ayda yavaşladığına işaret ettiğini açıkladığı gün Obama yönetimi de, ekonomi danışmanlarının bulguları raporunu yayınladı. Beyaz Saray, Kongre ile Aralık'taki görüşmelere hazırlanırken pazarlık pozisyonunu güçlendirebilir.

Beyaz Saray'ın rakamlarının bir miktar "konservatif" olabileceğini söyleyen Ameriprise Financial Inc.'in kıdemli ekonomisti Russell Price, kapanmanın, 4. çeyrek büyümesinden yüzde 0.5 silebileceğini söyledi.

Price, iş dünyası ve Tüketici Güvenindeki ciddi düşüşe dikkat çekti.