Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:39'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, Çin imalat verilerinin beklentilerin üzerinde güçlenmesi ve ABB Ltd. ve Daimler AG gibi şirketelerin iyi gelen bilançoları ile yükseldi.

ABB, Çin ve Almanya'daki yükselen siparişler ile net gelirlerinin yüzde 10 yükseldiğini açıklaması sonrasında yüzde 5 yükseldi. Daimler AG kazançlarının beklentileri aşmasının ardından yüzde 3.3 yükseldi. Celesio AG ise McKesson Corp. tarafından 3.9 milyar euroya satın alınması konusunda anlaşmaya varılmasının ardından yüzde 5.4 sırçadı. Credit Suisse Group AG ise bilançosunun analist tahminlerinin altında kalması ile yüzde 2.8 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek günü 320.38 puandan kapattı. Endeks dün yüzde 0.6 gerileyerek Haziran 2010'dan bu yana en uzun rallisini sonlandırdı. Stoxx 600 buna rağmen ABD'li yasa yapıcıların bütçe konusunda 2014 yılının başlarına kadar anlaşmaya vararak hükümetin tekrar açılmasını sağlaması üzerine bu ay yüzde 3.2 yükseldi.

ING Investment Management kıdemli stratejistlerinden Patrick Moonen, "Bu piyasada taşlar yerine oturuyor ve yukarı yönlü hareket devam ediyor. Makro ekonomik verilerde gelişme görüyoruz. Bilançoar görünümü ayrıca destek sağlıyor, özellikle de büyümenin hızlanması ile Avrupa'da" yorumunu yaptı.

Çin'de imalat sektörü bu ay beklenenden daha fazla genişleme kaydederken, Çin ekonomisindeki toparlanmanın ivme kazandığı sinyalini verdi. HSBC Holdings ve Markit Economics tarafından hazırlanan Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) 50.9'a yükselirken, Bloomberg News anketine katılan analistlerin tahmin medyanı 50.4 olarak gerçekleşti. 50'nin üzerindeki rakamlar genişlemeye işaret ediyor.

(19:39'da güncellendi)