Advertisement

“Ustalara Saygı” toplantıları, yeni sezonuna kısa bir süre önce yitirdiğimiz Turgut Özakman için hazırlanan geceyle başlıyor.

Beşiktaş Belediyesi tarafından dokuz yıldır düzenlenen etkinlikte, 28 Ekim akşamı Cumhuriyetin efsane kitabı “Şu Çılgın Türkler”in yazarı anılırken erken bir Cumhuriyet Bayramı organizasyonu gerçekleştiriliyor.

Yazar Faruk Şüyün tarafından, tiyatro ve edebiyat başta olmak üzere kültür hayatına büyük katkısı bulunan Turgut Özakman için hazırlanan “Ustalara Saygı” toplantısı, saat 20.00’den itibaren Akatlar Kültür Merkezi’nde ücretsiz takip edilebilecek.

Tiyatroya henüz 16 yaşındayken kaleme aldığı ilk oyunundan itibaren “Sarıpınar 1914”, “Fehim Paşa Konağı”, “Resimli Osmanlı Tarihi”, “Bir Şehnaz Oyun”, “Duvarların Ötesi” gibi klasikleşmiş yapıtlar armağan eden, aralarında Cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı “Şu Çılgın Türkler”in de bulunduğu romanlarıyla her kuşaktan okurun beğenisini kazanan, Devlet Tiyatroları ve TRT’de üst düzey görevlerde bulunan Turgut Özakman’ı gecede farklı tarihlerde birlikte çalıştığı mesai arkadaşları, dostları ve ailesi, seyircilere daha yakından tanıtacak.

Özakman ailesinin katılımıyla gerçekleştirilecek, Elçin Temel’in sunuculuğunu üstleneceği gecede Atilla Sav, Ayhan Çilingiroğlu, Biray Üstüner, Betül Mardin, Engin Balım, Ergun Evren, Gencay Gürün, Hakan Altıner, Halit Kıvanç, Hilmi Zafer Şahin, Hüsamettin Cindoruk, Müjdat Gezen, Özcan Atamert, Serkan Balbal, Sevda Şener, Sibel Sipahioğlu, Ümit Kocasakal, Yekta Güngör Özden, Yıldırım Fikret Urağ ve Zihni Göktay ustayla ilgili duygu ve düşünceleri, anılarını seyircilerle paylaşacak.

Etkinlikte Turgut Özakman’ın yaşamı fotoğraflar eşliğinde anlatılırken, ustanın radyo kayıtlarından konuşmalar da dinletilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu sezon yorumladığı “Ocak” adlı Özakman yapıtından bir bölüm de gecede seyircilere sunulacak. Özakman’ın ülkemizin önde gelen topluluklarınca sahnelenmiş yapıtlarından görüntüler de “Ustalara Saygı”da bir dia gösterisiyle izlenebilecek.

9. sezonuna Turgut Özakman gecesiyle başlayacak olan “Ustalara Saygı” toplantıları ülkemizin edebiyat, sanat, bilim, kültür ve sporunu yaratan ve bugüne taşıyan duayenlere, toplum adına teşekkür etme amacıyla yapılıyor. Etkinlikler şimdiye dek125’i aşkın dev isim için gerçekleştirildi. Etkinliklerde her alanda mesleğinin zirvesinde bin 300’ün üzerinde konuk sahneye çıktı, 40 bine yakın seyirci katıldı.

Turgut Özakman'ın anılacağı Ustalara Saygı Toplantısı, 28 Ekim Pazartesi günü saat 20.00'de Melih Cevdet Anday Sahnesi- Akatlar Kültür Merkezi'nde ücretsiz takip edilebilir.