Advertisement

Bakır fiyatları New York işlemlerinde kazanç ve kayıplar arasında dalgalanma yaşarken, yatırımcılar Çin imalatında daha güçlü büyümeyi ve yine Çin'in para piyasası oranlarındaki hızlı yükselişi fiyatlıyor.

HSBC Holdings Plc ve Markit Economics tarafından hazırlanan sanayi ve hizmet sektörü satın alım yöneticileri endeksi (PMI) Ekim ayında 50.2'den 50.9'a yükseldi. Dünyanın en büyük bakır tüketicisi Çin'de gösterge para piyasası oranları yetkililerin mali sisteme para aktarmamasıyla Haziran ayından bu yana en hızlı sıçramayı gerçekleştirdi.

Dublin'de bulunan Ava Capital Markets Ltd. şef piyasa analisti Naeem Aslam, "Çin'de ekonomik büyümenin daha da iyileştiğine dair iyimserliğe rağmen bakır daha da yükselemedi" yorumunu yaptı.

Aralık vadeli bakırın pound fiyatı çok değişmeyerek New York saatiyle 06:44'te 3.2685 dolardan işlem gördü. Metal gün içerisinde yüzde 0.4'lük artış ve düşüşler yaşadı. Fiyatlar dün Temmuz ayından bu yana en sert düşüşü gerçekleştirdi. 3 ay vadeli bakırın ton fiyatı yüzde 0.1 artışla Londra Metal Borsası'nda 7,181 dolardan işlem gördü.

Londra'da bulunan Xconnect Trading Ltd. satış direktörü Mark Newson-Smith, "Bakır her zaman olduğu gibi Çin'den gelen her türlü habere hassas" yorumunu yaptı. Bakır stokları üst üste 36. seans düşerek 485,050 tona geriledi.