Advertisement

ABD'de dış ticaret açığı, ithalat ve ihracatların hız kesmesiyle Ağustos ayından büyük bir değişiklik göstermezken, küresel ekonomik büyümenin ivme kaybettiğine işaret etti.

Ticaret açığı Temmuz ayının revize edilen rakamı 38.6 milyar dolardan yüzde 0.4 artarak 38.8 milyar dolar oldu. Bloomberg anketine katılan 71 ekonomistin tahmin medyanı açığın 39.4 milyar dolara genişleyeceği yönündeydi.

ABD'deki mali çıkmaz ve çıkış yakalamaya çalışan okyanus ötesi ekonomilerin, muhteöeşem tatil sezonuna doğru tüketici harcamalarının kısılmasına ve ithalatın yavaşlamasına sebep olduğu düşünülüyor. Aynı zamanda veriye göre sermaye ürünlerinde ithalatın bir yıldan fazla bir sürenin zirvesine çıktığı görülürken, bu durum Amerikalı şirketlerin hükümet kapanması öncesinde yeni yatırım yolları aradığını gösteriyor.

Wells Fargo Securities LLC küresel ekonomistlerinden Jay Bryson, "İhracatta büyümeyi sağlamak bizim için zor olacak. Dünyanın geri kalanında talepler iyileşmedikçe gerçekten büyük bir çaba gerektiriyor. Avrupalı şirketler birçok belirsizlikle yüzleştiler" dedi.

Bloomberg anketindeki tahminler 36 milyar dolar ile 42 milyar dolar dış ticaret açığı arasında değişiklik gösterdi. Temmuz ayı dış ticaret açığı verisi ise 39.1 milyar dolardan 38.6 milyar dolara revize edildi.

Bugün açıklanan veri, 8 Ekim'de açıklanması gerekirken hükümetin kısmi olarak kapanması nedeniyle ertelenmişti.