Advertisement

Deflasyondan çıkma mücadelesi veren Japonya'da fiyat endekslerinden biri 4 yıllık düşüşünü sonlandırarak, Başbakan Shinzo Abe'nin enflasyon ve sürdürülebilir ekonomik canlanma kampanyasında ilerleme kaydedildiğinin sinyalini verdi.

Tokyo'daki istatistik ofisi, enerji ve taze gıda hariç fiyatların, Aralık 2008'den bu yana her ay düşmesinin ardından bir yıl önceden değişiklik göstermediğini açıkladı. Veri, Bloomberg'in anketine katılan 19 ekonomistin medyan tahminine paralel geldi.

Düşen fiyatlardaki yükseliş, Abe'nin ülkenin toparlanmasına duyduğu güveni destekleyebilir ve Nisan'daki satış vergisinin tüketimi tehdit etmesiyle şirketleri ücretleri artırmaya teşvik edebilir. Mali ve parasal teşvikler, 15 yıllık deflasyon döneminin ardından  dünyanın en büyük 3. ekonomisinde canlanmayı destekliyor.

Verilerin deflasyonun sonuna yaklaşıldığını gösterdiğini söyleyen Sumitomo Mitsui Asset Management Co.'nun başekonomisti Akiyoshi Takumori, ücret büyümesinin, fiyat artışlarından korunmanın anahtarı olacağını savundu.

Yen, dolar karşısında büyük bir değişiklik kaydetmedi. Topix Endeksi yüzde 1 geriledi.