Advertisement

Güney Kore ekonomisi, wonun, ihracat üzerinde baskı oluşturmasına rağmen ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde büyüdü.

Kore Merkez Bankası, ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının Temmuz-Eylül döneminde önceki çeyrekten yüzde 1.1 büyüme kaydederek, Nisan-Haziran dönemindeki büyümeye eşdeğer oranda büyüdüğüne işaret etti. Bloomberg anketine katılan 15 ekonomistin medyan tahmini ülkenin yüzde 0.8 büyüyeceği yönündeydi. Ülke ekonomisi yıllık bazda yüzde 3.3 büyüme kaydetti.

Güney Kore maliye bakanlığı dün Döviz piyasasındaki sürü psikolojisini sonlandırmak için gerekirse müdahale edecekleri uyarısında bulundu. Won, dolar karşısında Haziran'dan bu yana yüzde 8 güçlenerek Asya'da en çok değerlenen para birimi olurken, yen karşısında da yüzde 6 değerlendi.

Ekonominin iyi bir durumda olduğunu söyleyen HI Investment and Securities Co.'nun başekonomisti Park Sang Hyun, politika yapıcıların  wondaki yükselmeyi durdurmaya çalışabileceklerini söyledi.

Güney Kore Başkanı Park Geun Hye, merkez bankasının sürpriz faiz artışı yaptığı ay olan Mayıs'ta 2012'de yüzde 2 ile 3 yılın en düşük hızında büyüyen ekonomiyi desteklemek için 17.3 trilyon wonluk ek bütçe açıkladı.

Güney Kore'de ihracat geçtiğimiz çeyrekte yüzde 0.6 azalırken, özel tüketim ve tesisat yatırımları artış kaydetti.