Advertisement

Birleşik Krallık ekonomisinde toparlanma hız kazanırken yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme oranı son 3 yıldan uzun bir sürenin en hızlı büyümesi olarak dikkat çekti.

Gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) ikinci çeyrekte yüzde 0.7 büyürken, bu rakam 3. çeyrekte yüzde 0.8 olarak gerçekleşti ve 2010 yılının 2. çeyreğinden bu yana en güçlü büyüme rakamı oldu. Bu artış Bloomberg anketine katılan 40 ekonomistin tahmin medyanlarına paralel gerçekleşmiş oldu.

Bank of England Başkanı Mark Carney 13 Kasım'da yeni tahminleri açıklamaya hazırlanırken, yetkililerin faiz oranlarını ivme kazanan ekonomik toparlanmadan dolayı daha erken yükseltmek zorunda kalabileceklerine yönelik beklentiler gittikçe büyüyor.

Londra'da bulunan Societe Generale SA ekonomisti Brian Hilliard, "Her ne kadar iyi bir rakam olsa da büyümenin yalnızca yüzde 0.8 olması beni şaşırttı. Toparlanmanın gittikçe güçlendiğini yeniden gösteriyor bize. Fakat yine de 4. çeyrek için dikkatli olmalıyız çünkü şu an 3. çeyreğin en hassas noktasındayız. Beklentiler artacaktır" yorumunu yaptı.

Pound, dolar karşısında çok değişmeyerek Londra saatiyle 10:07'de 1.6213 dolar seviyesinden işlem gördü. 10 yıllık gösterge tahvil faizleri çok değişmeyerek yüzde 2.64 oldu.