TVRadyo

Suriye'nin kimyasal silahları imha ettiği teyit edildi

Suriye

KSYÖ ve BM'nin ortak misyonu KSYÖ-BM, Suriye rejiminin kimyasal silah üretim tesislerinde, karıştırma ve dolum tesisislerindeki bildirilen tüm kritik ekipmanların fonksiyonel imhasının tamamladığını teyid etti

31 Ekim 2013 Perşembe, 21:12 Güncelleme: 01 Kasım 2013 Cuma, 13:47

Birleşmiş Milletler Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) ve BM'nin ortak misyonu (KSYÖ-BM), Suriye rejiminin kimyasal silah üretim tesislerinde, karıştırma ve dolum tesisislerindeki bildirilen tüm kritik ekipmanların fonksiyonel imhasının tamamladığını teyid etti. Ortak misyonun, beyan edilen yerlerden 2'sinde güvenlik nedeniyle inceleme yapamadığı bildirildi.

BM Genel Sekreterlik Sözcüsü Martin Nesirky, bugünkü basın toplantısında yaptığı açıklamada, KSYÖ-BM Ortak Misyonu'nun, Suriye tarafından beyan edilen 23 yerden 21'inde incelemede bulunduğunu ve 2 yere güvenlik endişesi nedeniyle gidilemediğini bildirdi.

Kimyasal silahlarla ilgili incelenen tüm maddelerin beyan edilen diğer bölgelere taşındığını kaydeden Nesirky, ortak misyonun, Suriye'nin bildirdiği tüm kritik üretim, dolum ve karıştırma ekipmanlarının imha edilmesinden dolayı memnun olduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreteri Ban'ın, KSYÖ Genel Direktörü Ahmet Üzümcü tarafından gönderilen raporu ve ayrıca bir mektubu Güvenlik Konseyi'ne sunduğunu ifade eden Nesirky, ''Genel Sekreter Ban'ın zorlu zaman dilimi içinde yapılan bu konudaki gelişmeden memnuniyetini'' dile getirdiğini kaydetti.

Sözcü Nesirky, KSYÖ-BM Misyonu'nun Özel Koordinatörü Sigrid Kaag'ın Hollanda'nın Lahey kentine gittiğini bildirirken, BM Kimyasal Silahların Araştırılması Misyonu'nun Başkanı Prof. Ake Sellström'in de Dünya Sağlık Örgütü'yle (WHO) işbirliği yaparak nihai raporu üzerinde çalıştığını belirtti.

- Cenevre-2 Konferansı

Cenevre-2 Konferansı'nın tarihiyle ilgili sorusuya verdiği cevapta Nesirky, tarihin Cenevre'de gelecek hafta yapılacak toplantı sonucunda belirleneceğini ifade etti. Nesirky, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi ve yardımcısı Nasır el-Kidwa'nın konferansın düzenlenmesi için taraflarla çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.887 0,57
USD/TRY 6,3855 0,02
EUR/TRY 7,4581 0,08
EUR/USD 1,1674 0,06
FAİZ 25,32 0,00
ALTIN/ONS 1.200,62 0,19
BRENT 79,04 0,01
Yukarı