Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(19:42'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, Avrupa Birliği'nin büyüme beklentisini azaltması ve Bayerische Motoren Werke (BMW) AG'nin bilanço açıkladıktan sonra gerilemesiyle beş yılın zirvesinden geriledi.

Dünyanın en büyük lüks araç üreticisi BMW, kârlarındaki düşüş ie son iki ayın en büyük kaybını yaşadı. Birleşik Krallık'ın piyasa değeri bakımınadan en büyük hayat dışı sigorta şirketi RSA Insurance Group Plc, geçtiğimiz haftaki kasırga nedeniyle kârlılık hedefini kaçıracağını açıklamasıyla yüzde 6.3 değer kaybetti. Nivea el kremlerinin üreticisi olan Beiersdorf AG ise satış tahminlerini artırması sonrasında son bir yılın en büyük sıçramasını kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek günü 321.89 puandan kapattı. Endeks buna rağmen, Fed'in teşvik tedbirlerini sürdürmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) faiz oranlarını rekor düşük seviyeye indirmesi ile, 2013 yılı genelinde yüzde 15 yukarıda. AMB bir sonraki para politikası kararını 7 Kasım'da açıklayacak.

Kopenhag'ta bulunan PFA Asset Management kıdemli stratejisti Witold Bahrke, "Bazı bulanık ekonomik işaretler var, ne sıcak ne de soğuk. Bununla birlikte hisselerin son iki haftada ve yıllık bazdaki güçlü performansın temeli rallinin likiditesini destekleyecek kadar yeterli değil" yorumunu yaptı.

Bloomberg'in 70 ekonomist arasında gerçekleştirdiği ankete göre; Bank of America Corp., UBS AG, Nordea Bank AB ve Royal Bank of Scotland Group Plc gibi büyük bankalar AMB'nin bu hafta gösterge faiz oranlarını düşüreceği tahmininde bulundu. Diğerlerinin tahmini ise değişiklik yapılmayacağı yönünde.

(19:42'de güncellendi)