Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

VakıfBank'ın dokuz aylık konsolide olmayan net karı 1 milyar 161 milyon lira oldu.

VakıfBank'tan yapılan açıklamaya göre, bankanın konsolide olmayan finansal sonuçlarında net kar, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 oranında artarak 1 milyar 161 milyon liraya ulaştı.

Banka, nakdi kredilerini yüzde 27,8 artışla 82 milyar liraya, mevduatını yüzde 20,6'lık artışla 77 milyar liraya yükseltti. VakıfBank'ın Eylül 2013 sonu itibariyle nakdi ve gayri nakdi kredilerle ekonomiye aktardığı kaynakların tutarı 100 milyar lirayı aşarak 103,7 milyar lira seviyesine yükseldi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Halil Aydoğan, 2013 yılının üçüncü çeyreğinde kredilerde büyüyerek reel ekonomiye destek olmaya devam ettiklerini ifade etti.

Aydoğan "Toplam aktifler içindeki payı yüzde 64,5 ile rakip bankalar arasında en yüksek olan nakdi kredilerimiz çeyrek bazda yüzde 6,2, yılbaşından bugüne ise yüzde 20,7 büyüyerek 82 milyar liraya ulaştı. Yılın son çeyreğinde de kredilerde büyümeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Herhangi bir varlık satışı veya aktiften silme yapılmamasına rağmen takibe dönüşüm oranlarının mart ayından bu yana azalmaya devam ettiğini ifade eden Aydoğan, aktif kalitesinde son altı aydır görülen düzelmenin yılın son çeyreğinde de devam etmesini hedeflediklerini belirtti.

Kredilerde büyüdükleri bir dönemde kaynak yapılarında önemli gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Aydoğan, şu bilgileri aktardı:

"Toplam mevduatımız 2013 yılı başından bugüne kadar yüzde 14,8 büyüyerek 77 milyar liraya yükseldi. Kaynak çeşitliliğimizin artırılması ve uzun vadeli kaynak temin edilmesi amacıyla, gerek yurt içi gerekse yurt dışı sermaye piyasalarında yatırımcıların yüksek talebiyle karşılanan bono ve tahvil ihraçlarını gerçekleştirdik."

2013 yılının üçüncü çeyreğinde 91 şube açarak bu alanda bir rekor kırdıklarını ifade eden Aydoğan, şunları kaydetti:

"Yılbaşından bugüne 115 yeni şube açarak şube sayımızı 859'a yükselttik.16 olan bölge müdürlüğü sayımızı ise 22'ye yükselttik. 2015 sonu itibariyle hedefimiz bin şubeye ulaşmak. Bu doğrultuda şube açılışlarımız devam edecek. Personel sayımız ise yaklaşık bin 100 kişi artışla 14 bin 500'ün üzerine çıktı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi genç ve dinamik arkadaşlarımızı sektöre kazandırmaya ve ülke istihdamına katkı sağlamaya devam edeceğiz."

AA