Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'de ihracat Eylül'deki düşüşün ardından Ekim'de beklentinin üzerinde artış kaydederken, ithalatın da hız kazanması, geçtiğimiz çeyrekte başlayan toparlanmanın korunmasına yardımcı oldu.

Gümrük Yönetimi'nin resmi rakamlarına göre ithalat Ekim'de yıllık bazda yüzde 5.6 yükselerek, Bloomberg'in beklentisi olan yüzde 1.7'lik artışın üzerinde geldi. İhracat Eylül'de yüzde 0.3 azalarak, bu yılın 2. düşüşünü kaydetmişti. Çin'de ithalatın da yüzde 7.6 büyümesiyle, dış ticaret fazlası 31.1 milyar dolar ile bu yılın en yüksek düzeyine işaret etti.

Küresel talepteki güçlenme, ülkenin Başbakanı Li Keqiag'ın bu yılki yüzde 7.5 büyüme hedefini tutturmasına yardımcı olacak ve hükümetin üzerindeki yerel tüketim ve yatırımı artırma baskısını azaltacak. Rakamlar, liderler bu haftasonu ekonomik reformların taslağını çıkarmak için 4 gün soracak toplantıya hazırlanırken, toparlanma sinyallerini artırıyor.

Çin'in ihracat rakamlarının, kesin olmamakla birlikte, küresel taleplerde hızlanmaya işaret ettiğini ifade eden Hong Kong'taki Royal Bank of Scotland Group Plc'nin Çin başekonomisti Louis Kuijs, ithalat rakamlarının da, Çin içinde taleplerde sağlıklı bir artışı yansıttığını söyledi.

Kuijs, 2012'nin 2. yarısı, 2013'ün ise ilk yarısında verilerin şişirilmiş olmasından ötürü, ihracat rakamlarının, gerçek tabloyu yaklaşık yüzde 2 aşağıda gösterdiğini belirtti.