Advertisement

Beklenenin üzerinde gelen büyüme rakamlarının ardından Fed'in tahvil alımlarını daha erken azaltmaya başlayabileceği spekülasyonunun, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirim kararını gölgelemesiyle New York Borsası düştü. Standard&Poor's 500 Endeksi 2 ayın en sert düşüşünü kaydetti.

İlk halka arzında 1.82 milyar dolar kazanan Twitter Inc., ilk işlem gününü yüzde 73 kazançla kapadı. En büyük akıllı telefon çipleri üreticisi Qualcomm Inc., beklentinin altında satış rakamları açıklaması sonrasında yüzde 3.8 değer kaybetti. Whole Foods Market Inc., kâr tahminini indirmesinin ardından yüzde 11 düştü. J.C. Penney Co., 2 yıldır ilk kez aynı mağaza satışlarında artış açıklaması üzerine yüzde 5.6 değerlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.3 kayıpla 27 Ağustos'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetti ve 1,747.15 puana geriledi. Dow Jones Endeksi yüzde 1 düşüşle 15,593.98 puana indi. Nasdaq Endeksi yüzde 1.9 kayıpla 1 ayın en sert düşüşüne işaret etti. Amerikan borsalarında 7.6 milyar hisenin el değiştirmesiyle 20 Eylül'den bu yana en yoğun işlem günü yaşandı.

Piyasanın oynak olacğaını öngören Bryn Mawr Trust Co.'nun yatırım genel müdürü Ernie Cecilia, dün gelen olumlu verilere ve bugün açıklanacak istihdam verisine işaret etti. Cecilia, "Beklenenden daha iyi gelen ekonomik verilerden ötürü, tahvil alımlarının daha erken azaltılmaya başlayacağı korkusu var" dedi.

Fed yetkililerinin, ekonomik zayıflığın, teşviklerin devam etmesini gerektirdiğini söylemeleriyle Dow önceki gün rekor düzeye tırmandı, S&P 500 Endeksi ise 1 haftanın zirvesinden kapandı.