Advertisement

ABD'nin beklentinin üzerinde gelen büyüme rakamlarının, Fed'in teşvikleri beklenenden daha erken azaltacağı spekülasyonunu artırması ve yenin dünkü kazançlarına tutunmasıyla Tokyo Borsası 2. gününde de düştü; Topix Endeksi 1 ayın en düşüğüne işaret etti.

Satışlarının yüzde 68'ini yurtdışında yapan elektronik üreticisilerinden Sony Corp. yüzde 3 değer kaybetti. Fotoğraf makinası üreticisi Nikon Corp., net gelirinin azalmasının ardından yüzde 4.3 geriledi. İnternet üzerinden oyun şirket DeNa Co., kârın tahminin altına düşmesiyle yüzde 11 değer kaybetti. Tüketici bankası Acom Co., suç örgütlerine kredi verdiğinin ortaya çıkması sonrasında yüzde 4.5 düşüş kaydetti.

Topix Endeksi yüzde 0.7 kayıpla 1,176.96 puana gerileyerek 9 Ekim'den bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Endeks bu haftayı yüzde 0.5 aşağıda kapamaya hazırlanıyor. Endeksteki 33 sektör grubunun 4'ü hariç hepsi düşüş kaydetti. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.9 kayıpla 14,095.94 puana indi. Yen, dün dolar karşısında yüzde 0.6 güçlenmesinin ardından bugün 98.16'dan işlem gördü. ABD bugün tarımdışı istihdam verilerini açıklayacak.

Japon hisselerinin ABD'nin GSYH verilerinin, tahvil alımlarının azaltılacağı spekülasyonlarını tetiklemesinden etkilendiğini söyleyen Tokyo'daki Daiwa SB Investments Ltd.'ın başstratejisti Soichiro Monji, tarımdışı istihdam verisi öncesinde piyasanın endişeli olmasını beklediğini, ancak düşüşün çok sert olmayacağını belirtti. Monji, QE'nin azaltımı hisseler için kötü de olsa, Amerikan ekonomisinin iyi olduğu anlamına geldiğini ve yeni zayıflatabileceğini anlattı.

Topix Endeksi Ekim'de yüzde 0.1'in altında kazançla, 23 gelişmiş ülke borsasının gerisinde kaldı.