Advertisement

ABD'nin beklenenin üzerinde gelen büyüme verisinin, Fed'in tahvil alımlarını tahminlerden erken azaltmaya başlayacağı spekülasyonlarına neden olmasının ardından Asya Borsaları düştü. MSCI Asya Pasifik Endeksi 5 ayın en uzun süreli haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor.

Fortescue Metals Group Ltd., Teck Resources Ltd.'ın, Avustralya'nın en büyük 3. demir madeni üreticisi şirketinde 500 milyon Avustralya dolarlık hissesini satmasının ardından yüzde 4.2 geriledi. Satışlarının yüzde 68'ini Japonya'da yapan TV üreticisi Sony Corp., yenin dün dolar karşısında güçlenmesinin, ihracatçıların görünümünü olumsuz etkilemesinin ardından yüzde 2.7 değer kaybetti. Samsung Electronics Co.'nun imtiyazlı hisseleri, Citigroup Inc., elektronik şirketindeki 350 milyon dolarlık hissenin satışını yönetmesi sonrasında yüzde 5 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 139.78 puana gerileyerek, bu haftaki kayıplarını yüzde 1'e genişleterek, 3. haftasını da ekside tamamladı. Değer kazanan her hisseye karşılık 3 hissenin değer kaybetti endeks bu yıl Japonya'nın öngörülmedik parasal genişleme programı ve Fed'in tahvil alımlarını 2014'e kadar devam ettireceği iyimserliğiyle yüzde 8.4 yükseldi.

ABD'nin beklenenden iyi gelen GSYH verisinin, bazılarının, Fed'in teşvikleri biraz daha erken azaltmaya başlayacağına inanmasına neden olduğunu anlatan AMP Capital Investors Ltd.'ın yatırım stratejisi müdürü Keith Poore, Ekim'de hükümetin kapanmasından ötürü tarımdışı istihdam verisinin kötü geleceğini öngörerek, "Piyasa kazançların önünde ilerliyor, o nedenle bir miktar zayıflık olursa şaşırmamak gerek" dedi.