Advertisement

Şanlıurfa Belediyesince oluşturulan ve yeni düzenlemelerle genişletilen ''İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi'' hafta sonu açılacak.

Müziğe dair her ayrıntıya yer verilen müze yaklaşık 2 yıl önce, halk arasında ''müziğin kalbinin attığı yer'' olarak nitelendirilen ve ''Yasin'in Kahvesi'' olarak bilinen tarihi bir binada hizmete açıldı. Müzede çok sayıda radyo, plak ve diğer müzik enstrümanlarının yanı sıra Şanlıurfalı sanatçı İbrahim Tatlıses, Tenekeci Mahmut, Mukim Tahir, Kazancı Bedih, Nuri Sesigüzel'in mumyası da yer alıyor .

Şanlıurfa Belediyesi de yurt içi ve dışından gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken müzede düzenleme çalışması yaptı.

Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye tarafından restore edilerek oluşturulan ve yaklaşık 2 yıl önce açılan ''İbrahim Tatlıses Müzik Müzesi''nde düzenleme ve genişletme çalışması yaptıklarını belirtti.

Müzenin mekansal olarak küçük olduğunu Şanlıurfalı sanatçının ismine uygun düşmediğini aktaran Fakıbaba, "Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyordu, kamulaştır yaparak müzeye 4 ev daha ilave ettik. İbrahim beye yakışır bir müze ortaya çıktı. Kendisi bizim ve Şanlıurfa için çok önemli. Tatlıses'in şanına uygun bir müze ortaya çıkardığımız için gurur duyuyoruz" dedi.

Fakıbaba, müzeye yeni alanların eklenmesiyle teşhir ve tanzim kısmının yeniden düzenlendiğini aktardı.

Tatlıses'in gönderdiği kişisel eşyaların da müzede yer alacağını dile getiren Fakıbaba, vatandaşların sanatçıyla ilgili elinde bulunan malzemelerin de müzede sergilenmesi için çalışma yaptıklarını vurguladı.

Fakıbaba, hafta sonu açılışını yapmayı planladıklarını etkinliğe İbrahim Tatlıses'i de davet ettiklerini anlattı.

Yenilenen müzenin açılışını Tatlıses'in yapacağını belirten Fakıbaba, "İbrahim bey sağolsun bizi kırmadı ve tüm eşyalarını göndermeye çalıştı" diye konuştu.