Advertisement

Amerikalı politika yapıcıların bu yıl tahvil alımlarını azaltacağı spekülasyonlarının artmasıyla yatırımcıların Asya hisselerindeki varlıklarını azaltmasıyla Asya paraları bu hafta Hint rupisinin öncülüğünde düşüş kaydetti.

Bloomberg-JPMorgan Asya Dolar Endeksi, geçtiğimiz hafta yüzde 0.5 düşmesinin ardından bu hafta da yüzde 0.1 kaybetti. ABD'nin 3. çeyrek büyümesi beklentinin üzerinde büyüdü ve hizmet sektörü büyümesi geçtiğimiz ay hızlandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, Fed'in tahvil alımlarını Mart'ta azaltmaya başlayacağını tahmin etmişti.

Asya paralarının bu hafta piyasaların Fed'in tahvil alımlarını daha erken bir tarihte azaltacağını düşünmesinden ötürü Asya paralarının bu hafta değer kaybettiğini söyleyen Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'ın küresel piyasalar Güneydoğu Asya araştırma müdürü Leong Sook Mei, sermaye akışının geri gelmeyeceğini belirtti.

Hint rupisi bu hafta dolar karşısında yüzde 1.4 değer kaybederek 62.6325'e geriledi. Endonezya rupisi yüzde 0.6 zayıflayarak 11,401'e, Tayland bahtı yüzde 0.5 değer kaybederek 31.36'ya, Malezya ringgiti ise yüzde 0.5 düşüşle 3.1873'e geriledi.

Deniz aşırı fonlar bu hafta satın aldıklarının 652 milyon dolar üzerinde Güney Kore, Tayland, Endonezya ve Filipin hissesi sattı.