Advertisement

ABD'de tüketim harcamaları, hanehalkının hükümet kapanması sürecinde daha fazla nakiti bankada tutmaları ile, Eylül ayında yavaşladı.

Ekonominin yüzde 70'e yakınını oluşturan hanehalkı harcamaları, bir önceki ayda yüzde 0.3 yükselmesinin ardından yüzde 0.2 ilerleme kaydetti. Bu yükseliş Bloomberg anketine katılan 78 ekonomistin tahmin emdyanı ile aynı seviyede gerçekleşti. Tasarruf oranı ise gelirlerin yüzde 0.5 ile ikinci ayda da yükselmesi ile yılın en yüksek seviyesine geldi.

Bugünkü veri dün açıklanan ve hanehalkı harcamalarının üçüncü çeyrekte 2011'den bu yana en düşük hızda yükseldiğini gösteren veri ile tutarlı gerçekleşti. Konut ve hisse fiyatlarındaki kazançlar Amerikalılara yardımcı olurken, daha hızlı işe alımların eksikliği ve 16 gün süren kısmi hükümet kapanması ile zedelenen güven, yılın son çeyreğinde büyümeye olumsuz etki yapabileceği düşünülüyor.

New York'ta bulunan Deutsche Bank Securities Inc. şef ABD ekonomisti Joseph LaVorgna, "Tüketiciler iyi gidiyor, harcama yapıyorlar. Yüksek tutarlı satın alımlar da ayrıca makul oranda iyi" yorumunu yaptı.

Bugün açıklanan veriye göre ABD'de tarım dışı istihdam Ekim ayında 204,000 yükseldi ve işsizlik oranı Eylül ayındaki beş yılın en düşük seviyesi olan yüzde 7.2'den yüzde 7.3'e geldi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tüketim harcamaları tahminleri değişiklik olmayacağı ile yüzde 0.5 artış aralığında gerçekleşti.