Advertisement

ABD'de Tüketici Güveni, hanehalkının geçen ayki kısmi hükümet kapanmasından olumsuz etkilenmesi sonrasında, Kasım ayında yaklaşık iki yılın en düşüğüne geriledi.

Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi öncü tüketici güveni endeksi bu ay 72'ye düşerek Aralık 2011'den bu yana en düşüğe gerilerken, Ekim ayında endeks 73.2 seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı endeksin 74.5 seviyesine yükseleceği yönündeydi.

Yaşanan mali çıkmazların Amerikalılarda harcama isteksizliği yaratarak tasarrufa yönelttiği düşünülüyor. Buna rağmen, yüksek hisse ve düşen akaryakıt fiyatları perakende sezonunun bir hafta öncesinde bütçeleri rahatlatıyor.

New York'ta bulunan Jefferies LLC para piyasası ekonomistlerinden Tom Simons, "Washington, olumsuz haberler için sonsuz bir kaynak gibi görünüyor. Ana başlıklar tüketici davranışlarına aşağı yönlü bir baskı yapıyor" yorumunu yaptı.

Bloobmerg anketine katılan 70 ekonomistin tahminleri 71.5 ile 80 aralığında gerçekleşti. Endeks Aralık 2007 öncesi beş yılda 89 puan ortalaması tuttururken, ardından gelen 18 aylık resesyonda 64.2 ortalamasında seyretti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Kasım 2013 Cuma, 17:15 Misafir yapay işsizlik verilerinin en gerçekçi delili güvenmiyor abd vatandaşı!!