Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

New York'ta, 11 Eylül 2001'de terör saldırısı ile yıkılan Dünya Ticaret Merkezi'nin (WTC) 4 numaralı binası hizmete açıldı.

İkiz Kulelerin 11 Eylül saldırılarında yıkılmasından sonra ABD'nin en uzun binası olarak tasarlanan WTC inşaatı hızla tamamlanırken, aynı komplekse ait 4 numaralı bina bugün törenle hizmete girdi.

New York City Wall Street bölgesinde yer alan binanın açılış törenine katılan New York Valisi Mario Matthew Cuomo, "4 numaralı binanın açılışı, New York tarihinde önemli bir andır. 11 Eylül terör saldırısından 12 yıl sonra, bu bina ulusumuzun direncinin ve sağlamlığının bir sembolü olarak yükselmekte" dedi.

Görev süresinin son zamanlarını yaşayan New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise "4 numaralı bina, WTC'nin orjinal bölgesinde yapımı tamamlanan ilk bina olarak, New Yorkluların güçlü duruşunu sembolize ediyor" ifadesini kullandı.

Manhattan'ın ticaret bölgesindeki Greenwich Sokağı'nda bulunan binanın açılış törenine New York Senatörü Charles Schumer, Kongre Üyesi Jerrold Nadler, Manhattan Belediye Başkanı Scott M. Stringer, New York Eyalet Senatörü Daniel Squadron, şehir planlayıcısı Larry A. Silverstein ve binanın Pritzker ödüllü mimarı Fumihiko Maki de katıldı.

Açılış töreninde duygularını dile getiren, Kongre Üyesi Jerrold Nadler, "Bu bina bizim her zamankinden daha güçlü olarak geri geldiğimizin bir göstergesi" derken, Manhattan Belediye Başkanı Scott M. Stringer, "Ne kadar gurur duyduğumu anlatamam. Bu açılış bizim Tanrı'ya verdiğimiz sözün bir kanıtıdır" diye konuştu.


-Metrekaresi 645 dolar-


Yaklaşık 297 metre uzunluğunda 72 kattan oluşan WTC-4 binası, yüksek teknoloji ile donatılmış ofis ve işyerleri olarak hizmet verecek. Zemin katı 11 ayrı metro hattına ulaşım için kullanılacak binanın bu hizmet için 2014 sonu veya 2015 başında elverişli hale geleceği belirtildi. Lobisindeki duvarlara yansıtılan projeksiyonlarla sanal orman görüntüleri ile ferahlık duygusu verilen binanın zemine yakın katlarının restoran ve alışveriş merkezleri olarak şehir halkı ve turistlere ulaşılır hale getirilmesi planlanıyor.

Açılış töreni sonrasında basının 68. kattan görüntü alınmasına izin veren bina yetkilileri, 64 bin 750 metrekare alanı kaplayan binanın ofislerinin metrekaresinin, yaklaşık 645 dolardan satışa sunulacağını belirtti.

Öte yandan 2014 yılında tamamlanacak WTC kompleksinin 1 numaralı binasının ise ABD'nin bağımsızlık günü tarihine atfen 1776 feet (541,32 metre) yüksekliğe ulaştığı bildirildi. Çatısına anten kulesinin yerleştirme işlemi tamamlanan bir numaralı bina, Uzun Binalar ve Kentsel Habitat Kurumu tarafından ABD'nin resmen en yüksek binası olarak kabul edildi.


-ABD'nin birinci, dünyanın üçüncü yüksek kulesi olacak-


Anten kulesi ile 541,32 metre uzunluktaki WTC-1 binası, Chicago'nun yaklaşık 527 metrelik Willis Tower (eski Sears Tower) binasını geride bırakarak ABD'deki en yüksek bina sıralamasında birinci sıraya yerleşti.

2014 yılında açılışı yapılacak olan Dünya Ticaret Merkezi'nin 1 numaralı binası aynı zamanda, dünyanın üçüncü yüksek binası unvanını elde edecek olsa da Çin ve Güney Kore'de yapımı devam eden kuleler WTC-1 binasının bu unvanını kısa süre sonra elinden alacak.

Dünyanın mevcut en yüksek binası olma özelliğini Dubai'deki Burj Khalifa (828 metre) elinde bulundururken, ikinci sırada ise Mekke'deki Kraliyet Saat Kulesi (601 metre) yer alıyor.

AA