Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in öncü imalat göstergelerinden biri 4 aydır ilk kez düşüş kaydederek, liderlerin 1990'lardan bu yana en kapsamlı politika reformlarını uygulamaya başladığı dönemde, toparlanma karşısındaki zorluklara dikkat çekti.

HSBC Öncü Satın Alma Yöneticileri İmalat Endeksi Kasım'da 50.9 puandan 50.4 puana gerileyerek, Bloomberg anketine katılan analistlerin 50.8 puan beklentisinin gerisinde kaldı.

İmalattaki kazançların yavaşlaması, Başbakan Li Keqiang'ın, faiz kontrollerinin gevşetilmesi ve çiftçilere daha fazla arazi hakkı tanınmasını da kapsayan reform paketini uygulamaya koymasını zorlaştırabilir. Büyümedeki zorluklar, Li'nin finansal riskleri kontrol altına almaya çalıştığına işaret eden geçtiğimiz ayki kredi büyümesindeki yavaşlamanın ardından derinleşebilir.

Anketin zayıf ihracat siparişleri eksiklerin tamamlanmasında hızın yavaşladığını göstermesiyle, Çi'nin büyüme hızının bir miktar yumuşadığını söyleyen HSBC'nin baş Çin ekonomisti Qu Hongbin, "Bu hâlen 7 aydır olan en yüksek 2. PMI rakamı. Düşük seyreden enflasyon baskısı, Pekin'e büyümeyi destekleme imkanı tanımalı" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yerel saat ile 11'de yüzde 0.6 aşağıda seyrediyordu. Avustralya doları değer kaybetti.

HSBC Çin PMI verisinin son hâli 2 Aralık'ta, resmi imalat verisi ise 1 Aralık'ta açıklanacak.