Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de federal hükümetin Ekim'de 17 gün kapanmasına neden olan borç limitinin artırılmasına Haziran'a kadar ihtiyaç olmayabilir.

Kongre Bütçe Ofisi çarşamba günü 15 Nisan'daki vergi bildirimlerinin son gününe yakın dönemde elde edilen vergi gelirlerinin, Haziran 2014'e kadar yapılması gereken ödemeleri karşılamaya yeterli olabileceğini söyledi.

Amerikan Kongresi geçtiğimiz ay borç limitinin 7 Şubat 2014'e kadar askıya alınmasında anlaştı. O tarihten sonra Hazine Bakanlığı temerrüdü önlemek için, emeklilik fonlarından birinin yatırımlarını iptal etmek gibi sıradışı önlemleri kullanabilecek.

CBO'nun açıklamasında, "Hükümetin günlük nakit akışının hacmi ve bu aylardaki temel ödemelerin büyüklüğüne dair belirsizlik göz önünde bulundurulduğunda, Hazine sıradışı önlem ve yetkisini Mart'ta, Mayıs'ta ya da Haziran'da tüketebilir" dedi.

Çift partili Politika Merkezi geçtiğimiz ay sıradışı önlemlerin Şubat sonu ve Mart sonu arasında tükeneceğini tahmin etmişti.

ABD Hazine Bakanı Jacob J. Lew çarşamba gübü sıradışı önlemlerin 1 ay daha yeteceğini söyledi. Bilinmeyen bir konu ise, bu tarihin,  vergi dairesinin, kapanmadan ötürü vergi sezonunun başlangıcını ertelemesinden nasıl etkileneceği şeklinde öne çıkıyor.