Advertisement

Goldman Sachs Group Inc.'e göre, ABD'nin ekonomik büyümesinin hızlanmasına rağmen emtianın daha fazla aşağı yönlü riskle karşı karşıya kalması üzerine demir madeni, altın, soya fasülyesi ve bakır önümüzdeki yıl muhtemelen yüzde 15 düşecek.

Jeffrey Currie'nin de aralarında olduğu, New York'taki en üst 10 piyasa temasıyla ilişkilendirilen raporu kaleme alan analistler, demir madeni için  risklerin daha yüksek olduğunu ve arzdaki artışı izlediğini söyledi. Analistler, fiyat baskılarının daha çok 2014'ün ilerleyen zamanlarında görünür hâle geleceğini yazarak, külçe altın, bakır ve soya fasülyesinin 2010'dan bu yana en düşük seviyelerine gerileyeceğini öngördü.

Standard&Poor's GSCI Endeksi'nde yer alan emtia bu yıl arz artışıyla mısır ve Fed'in tahvil alımlarını azaltacağı beklentisiyle değerli metallerdeki kayıpların öncülüğünde bu yıl yüzde 5 düşüş kaydetti. Goldman, demir madeni, altın, soya fasülyesi ve bakırdaki düşüş beklentilerini "kaydadeğer" olarak tanımlarken, bu düşüşün, Avustralya doları ve Güney Afrika gibi, üretici ülkelerin paralarını zayıflatabileceğini söyledi.

Emtia görüşlerinde geçtiğimiz yıl aşağı yönlü fiyat baskısına doğru devam eden bir değişikliğe işaret ettiklerini hatırlatan Currie, "Arz etkisi, sıradışı fiyat baskısının sisteme akmaya devam ettiği döneme yanıt veriyor" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Kasım 2013 Pazartesi, 11:07 Misafir ne zamana kadar düşme devam eder veya düşme s ınırı md olur
22 Kasım 2013 Cuma, 23:41 Misafir evi̇mi̇zi̇ satmiştik fulla altin aldik ....allahim ne yapacaz...
22 Kasım 2013 Cuma, 00:21 Misafir kuyumcular bir gram altinda alim ve satimda 10 tl farkla islem yapiyor bu gun 81 tl ye aliyorum 1 saat sonra 71 tl satiyorum haksizlik deyilmi bu yasalmi