Advertisement

Hırvatistan Devlet Savcılığı, 2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri play-off turunda, Hırvatistan ile İzlanda arasında oynanan maçın ardından Nazi selamı veren Hırvat futbolcu Yosip Simunic'e 3 bin 335 avro para cezası verdi.

Hırvatistan Devlet Savcılığından yapılan yazılı açıklamada, Simunic'in Nazi selamı vererek, Hırvatistan yasalarındaki ''halka açık yerlerde ırkçılığı yaymak'' maddesine aykırı davrandığı ve bu nedenle hakkında para cezası verildiği belirtildi.

Hırvatistan İçişleri Bakanı Ranko Ostoyiç, daha önce yaptığı açıklamada, Hırvatistan polisinin konuyu Hırvatistan Devlet Savcılığına devrettiğini ifade etmişti.

Hırvatistan Milli Futbol Takımı ve Hırvatistan Birinci Ligi ekiplerinden Dinamo Zagreb'in formasını giyen 35 yaşındaki Simunic, salı akşamı başkent Zagreb'deki Maksimir Stadyumu'nda oynanan ve Hırvatistan'ın 2-0 üstünlüğüyle tamamlanan maç sonrasında, Nazi selamı vermişti. Simunic, stat mikrofonundan "Vatanımız için" diye haykırmış ardından ise taraftarlar da "Hazırız" yanıtını vermişti.

Simunic ise suçlamaların ardından, Dinamo Zagreb'in internet sitesinden yaptığı açıklamada, yanlış anlaşıldığını duyurmuştu.