Advertisement

Avustralya merkez bankası politika faizinde değişikliğe gitmeyerek rekor düşük seviyede bıraktı ve önceki toplantıdan bu yana ABD doları karşısında yüzde 4 değer kaybetmesine rağmen Avustralya dolarının hâlen "rahatsız edici şekilde yüksek" olduğunu söyledi.

RBA Başkanı Glenn Stevens ve yönetim kurulu, 30 ekonomistin de öngördüğü gibi, politika faizi olan gecelik nakit faiz hedefini yüzde 2.5'te bıraktı. Önceki toplantıdaki  ifadelerinin aynılarını kullanan Stevens, ekonomide dengeli büyümeye ulaşmak için Avustralya dolarında değer kaybının gerektiğini ifade etti.

Piyasa ve ekonomistler, Avustralya merkez bankasının, maden şirketleri projelerini azaltırken, büyüme açığının ortaya çıkmasını önlemek için önümüzdeki yıl faizlerde değişiklik yapmayacağını öngörüyor. Düşük borçlanma maliyetleri konut fiyatlarını yukarı taşıyarak, RBA'in 2011'in sonlarından bu yana yaptığı 225 baz puanlık faiz indirimlerine yenilerini eklemeye istekli olmayabileceğine işaret ediyor.

Kararların tam etkilerinin hâlen gelmekte olduğunu ve biraz zaman alacağını söyleyen Stevens, "Hanehalklarının finansman taleplerindeki artış sinyallerine rağmen, borçlanma hızı dönem içinde düşük seyretti" dedi.

Avustralya'nın en büyük şehirlerindeki ortalama konut fiyatları Kasım'da yıllık bazda yüzde 8 tırmanarak, 31 Ekim 2010'da sonlanan yıldan bu yana en büyük yıllık artışa işaret etti.