Advertisement

Bocom International Holdings Co., Pekin hükümetinin, hisseleri dün rekora  tırmandıran ilk halka arzlar üzerindeki yasağı kaldırmayı planladığının söylemesinin ardından Çin'deki küçük ölçekli şirketler endeksi muhtemelen ayı piyasasına gireceğini öngördü.

Bloomberg'in Günün Grafiği'ne göre ChiNext Endeksi, son ilk halka arzın yapıldığı 11 Ekim 2012'den bu yana yüzde 76 ralli yaparken, aynı dönem içinde Şanghay Bileşik Endeksi'nin kazançları yüzde 5 ile sınırlı kaldı. Çin'de ilk halka arzlardaki hisseler, 11 Ekim 2012'ye kadar uzanan 3 yıllık dönemde ilk işlem gününde ortalama yüzde 33 arttı. Bu oran, yüzde 6.8 ile 28 arasında değişen ABD, Japonya ve İngiltere'deki hisselerin, ilk işlem günü ortalamasının üzerine işaret ediyor.

Hileciliği azaltmak ve arz bolluğunun, piyasayı aşağı taşımasını engellemek amacıyla ilk halka arzları yasaklamış olan Çin Sermaye Piyasalar Komisyonu 30 Kasım'da, Ocak sonuna kadar 50 şirketin, yeni hisse satışı için hazır olacağını söyledi. Çin'deki 100 küçük ölçekli şirketi kapsayan ChiNext Endeksi dün, yatırımcıların, ilk arz edilen hisse alımları azaltacakları endişesiyle yüzde 8.3 düşerek, 9 Ekim'deki zirvesinden bu yanaki kayıplarını yüzde 11'e genişletti.

Bu durumun ChiNext'teki balonu patlatacağını söyleyen Hong Kong'taki Bocom International'ın baş Çin stratejisti Hao Hong, yüzde 20 düşüşün çok zaman almayacağını öngördü.

ChiNext Endeks önümüzdeki 12 ayın tahmini kazançlarının 31 katından işlem görürken, Şanghay Bileşik Endeksi 8.7 katından değerleniyor. Politika yapıcılar, piyasaların rolünü artırma vaatlerinin ve Şanghay endeksinin Haziran'daki düşüğünden yüzde 14 ralli yapmasının ardından ilk halka arz yasağını kaldırıyor.

Çin'in SPK'sı CSRC, ilk halka arzların tamamlanması için sırada bekleyen 760 şirketin olduğunu söyledi. Dünyanın 2010'da en büyük ilk halka arz piyasası olan çin, Çin'in SPK'sının reklamcılar ve şirketler arasında hileciliğe hükmetmesinin ardından Ekim 2012'den bu yana yeni arz gerçekleştirmedi.