Advertisement

(15:45'te güncellendi)

Altın New York'ta, yatırımcıların ABD ekonomisinin parasal teşviklerin azaltılmasını garanti edecek kadar güçlü olup olmadığını değerlendirmeleri ile birlikte, Ekim ayından bu yana en büyük günlük düşüşünü göstermesinin ardından, son beş ayın en düşük seviyesi yakınında seyrediyor.

Altın bu yıl, Fed'in metalin 2012 yılında ard arda 12'ci yılda da yükselmesini destekleyen varlık alımlarını azaltmaya başlayacağı spekülasyonu ile, yüzde 27 düştü ve Haziran ayında 1,180.50 dolara kadar inerek 34 ayın en düşük seviyesini gördü. Dün açıklanan veriler, ABD'de imalat sanayinin Kasım ayında beklenmedik bir şekilde iki yılı aşkın sürenin en yüksek hızıyla genişlediğini gösterirken, perakende harcamalarının Şükran Günü'nün ertesindeki haftasonunda 2009'dan bu yana ilk kez düştüğünü işaret etti.

 UBS AG analisti Joni Teves, "Piyasa katılımcıları şimdi dikkatlerini tekrar güçlü bir şekilde, Fed'in yaklaşan varlık alımlarının azaltılacağına ilişkin duyurusuna çeviriyor," dedi ve Fiziki alıcıların düşük seviyelerde bir miktar destek sağlaması bekleniyor, ancak bu muhtemelen satışların etkisini gidermeye yetecek denli değil" şeklinde görüş bildirdi.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek, New York saati ile 07:28'de, ons başına 1,222.40 dolarda kaldı. Fiyatlar dün yüzde 2.3 ile 1 Ekim'den bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi ve 5 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesine indi. Spot altın Londra'da yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,223.26 dolara çıktı.

Altının 14 günlük RSI göstergesi dün 30 seviyesine düştü. Bazı teknik analistler, bu seviyeyi, fiyatların yakın bir zamanda yükselebileceğinin bir işareti olarak değerlendiriyor. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Endeksi bugün yüzde 0.2 kadar geriledi.

Londra'da VTB Capital analisti Andrey Kryuchenkov, "Piyasa bu hafta çok daha aktif hale gelecek ve tüm dikkatlerin ABD makro verileri ve ABD dolarında olması ile birlikte, çırpıntılı işlemler bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

İstihdam

Bu hafta açıklanacak olan veri, Fed'in 17-18 Aralık'taki toplantısı öncesi, ABD'de istihdamın 2005'ten bu yana en hızlı yıllık artışını gerçekleştirdiğini gösterebilir. Fed'in 20 Kasım'da açıklanan son toplantı tutanakları, politika yapıcıların ekonomideki iyileşme ile birlikte varlık alımlarını önümüzdeki aylarda düşürebileceğini işaret etti.

Societe Generale SA stratejisti Alain Bokobza , bugünkü raporunda, "Societe Generale, aşırı gevşek para politikasından kademeli bir şekilde çıkılması ile birlikte, altında düşüş beklentisini sürdürüyor ve fiyatların 2014 yılının dördüncü çeyreğine kadar ortalama 1,050 dolara düşmesini bekliyor" dedi.

Mart vadeli gümüş kontratları yüzde 0.5 düşerek ons başına 19.19 dolara indi. Ocak vadeli platin kontratları yüzde 0.4 düşerek ons başına 1,341.60 dolara inerken, mart vadeli palladyum yüzde 0.2 kayıpla ons başına 712 dolara indi.

(15:45'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Aralık 2013 Salı, 16:31 Misafir abd oyunu
03 Aralık 2013 Salı, 16:04 Misafir altin bi̇raz daha düşer çünkü yılın belli dönemlerinde uluslararası süpekülatörler bir dalga yaratarak altın fiyatlarını düşürüp sonra piyasadaki alım falliyetleriyle tekrasrda fiyatları istediği noktaya getirdiktesn sonra tekrar satarak düşürürler onun için altın alım satımlarında dikkatli olmak lazım
03 Aralık 2013 Salı, 14:22 Misafir gözü kör olsun :)